07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘CHP milletin aklıyla alay ediyor’

‘CHP milletin aklıyla alay ediyor’

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, "Atatürk kalksaydı mezarından, bugün CHP genel başkanının söylediği söylemleri duysa ne derdi? İnönü mezarından kalksa ne derdi? Atatürk’ün, İnönü’nün izinden mi gidiyorlar? Yoksa PKK’nın, FETÖ’nün izinden mi gidiyorlar? Artık buna da bir karar vermesi lazım CHP’nin" dedi.

Yozgat’ta AK Parti İl Teşkilatı tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, toplantı öncesinde soruları cevaplandırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Terör örgütlerini Türkiye’nin başına bela eden AK Parti’dir. Verin beni mahkemeye” sizlerine değinen Bozdağ, şunları söyledi:

“Sayın Kılçdaroğlu, herhalde AK Parti’nin kendisi hakkında şikayetini duydu, ondan dolayı böyle konuşuyor. Bildiğim kadarıyla AK Parti adına sayın Kılıçdaroğlu hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma kendi usulü içerisinde yürüyecektir. Sayın Kılıçdaroğlu’na tavsiyem şu; Mahkemede, elindeki delilleri sunmak için beklemesin. Bu iftirayı atıyor. Eğer ‘İftira atmıyorum’ diyorsa, elindeki delilleri medyaya versin, açıklasın, parlamentoda, millete açıklasın. ‘İşte deliller bu’ diye milletin önüne koysun. Buradan açık ve net ifade ediyorum; Sayın Kılıçdaroğlu, büyük bir iftira atıyor. Türkiye’de, terörle en etkin mücadelenin yapıldığı dönemde, Türkiye, hendekleri kazanların başına hendeği geçirirken, hükümet bu süreci yürütürken, oraya gidip, hendek kazan teröristlere, ‘Hendeğin arkasındaki arkadaşlar’ diye hitap ediyor ve sayın Kılıçdaroğlu, teröristlere destek vermemiş oluyor, hendek kazanların başına hendekleri geçiren hükümet, PKK terör örgütüne destek vermiş oluyor. Bunun anlaşılır bir yanı var mı?”

“ALAY EDİYOR”

Bozdağ, PKK’ya destek veren, istediği yönde bildiri yayımlayanlarla ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, PKK’nın tezlerini savunup o PKK destekçilerine arka çıktığını söyledi. Bozdağ, şöyle konuştu:

“Bunlar hukuka aykırı, şöyledir böyledir’ diye söylenmedik laf bırakmıyor ve PKK’ya karşı oluyor. PKK’nın destekçilerini eleştiren, bunun yanlışlığını ortaya koyan AK Parti PKK’ya destek vermiş oluyor. Bu ne biçim iştir. Öte yandan, HDP’li milletvekillerinin mahkemeleri yargıyı tanımayan, ‘Biz tıpış tıpış gitmeyiz’ diye açıklamalarına ses çıkartmıyor, yargı zorla getirme kararı verdikten sonra da, bunu eleştiriyor. Halkın tepkisi geldikten sonra da, ‘Çağrıya katılmaları gerekirdi’ diyor. Ama öte yandan ‘tutuklanmaları yanlıştı’ diyor. Sırtını PKK, YPG, PYD’ye dayayanlara, PKK’nın eylemlerine destek verenlere sahip çıkıyor, onların arkasında duruyor, o PKK’yı desteklememiş oluyor. PKK’ya yardım yataklık yapmamış oluyor, bunun karşısında duran AK Parti Hükümeti, PKK’ya destek vermiş oluyor. CHP’li bazı milletvekilleri, hendekleri kazan teröristlerin o dönemde ortaya koyduğu iddiaları araştırmak üzere bölgeye gittiler, o dönemde teröre destek veren pek çok çevreyle konuştular ve orada orantısız güç kullanıldığına dair rapor yazdılar. O raporun aynısını PKK da yayınladı. PKK’nın arzusu istikametinde rapor yayınlıyor CHP, PKK’ya destek vermemiş oluyor. PKK ile en etkili mücadeleyi yapan hükümet PKK’ya destek vermiş oluyor. Bu milletin aklıyla alay etmektedir.”

DEAŞ VE FETÖ’YE KARŞI EN BÜYÜK MÜCADELEYİ AK PARTİ VERİYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, DEAŞ ve Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı en büyük mücadeleyi AK Parti hükümetinin verdiğini anlatırken sözlerini şöyle sürdürdü:

“FETÖ’ye karşı AK Parti hükümetinin dışında Cumhuriyet’in pek çok hükümeti geldi geçti. 40 senedir hangi hükümet mücadele vermiş? CHP’nin içinde olduğu hükümetler var, hangileri mücadele vermiş? En büyük mücadeleyi veren hükümet AK Parti Hükümeti’dir. FETÖ’nün darbe girişimine muhatap olan hükümet AK Parti hükümeti. FETÖ’nün yargı, polis içerisinde teröristlerinin 17-25 Aralık ön darbesine muhatap olan hükümet yine AK Parti hükümetidir. PKK terör örgütü pek çok il başkanımız, ilçe başkanımızı, partilimizi bölgede dağa kaldırdı, bazılarını şehit etti. Buna muhatap olan AK Parti mi PKK’ya yardım yataklık ediyor. Önceki gün Derik’de kaymakamımızı şehit ettiler. Terörle mücadeleyi biz veriyoruz. Bölgede teröre para aktardığı, değerlendirilen teröre destek veren, hendek kazarak, başka tür destek veren belediyelere AK Parti hükümeti kayyum atayacak, belediyeleri terörün destekten çıkartacak AK Parti PKK’ya destek veren olacak, ‘Kayyum niye atıyorsun, halkın seçtiğini, halk ancak alır’ deyip PKK’ya para aktaran, hendek kazan, belediye başkanlarına sahip çıkan CHP, PKK’ya karşı mı çıkmış olacak? Milletimizin basiretine, sağduyusuna bırakıyorum. Kılıçdaroğlu’na da sesleniyorum; Bu yaptığı milletin aklı, zekasıyla alay etmektir. Türkiye’de Türk milletin her bir ferdi PKK’ya, DEAŞ’a, FETÖ’ye başka terör örgütlerine kimin destek verdiğini çok iyi biliyor. Kimin bunlarla mücadele ettiğini de çok iyi biliyor. Bütün milletin şahitliği önünde bunlar yapılıyor. Buna rağmen milletin gözünün içine baka baka bir ana muhalefet partisinin gelen başkanı yalan söylüyor, iftira atıyor. ‘Güneş balçıkla sıvanmaz’ diyorum. Milletin aklıyla bu kadar alay edene millet çok büyük Osmanlı tokadını vakti geldiğinde vurur diyorum.”

ATATÜRKÇÜLER SANDIKTA CHP’YE CEVABINI VERECEK

Şu anda PKK ve FETÖ ‘nün, aynı yönde hareket edenlerin sözcülüğünü kimin yaptığını herkesin gördüğünü belirten Bozdağ, “O sözcülere layık olduğu cevabı bizden daha fazla Türk halkı verecektir. Onun yanında gerçek CHP’li olanlar verecektir. Atatürk, İnönü mezarından kalksa bugün CHP genel başkanının söylediği söylemleri duysaydı ne derdi? Atatürk’ün, İnönü’nün izinden mi gidiyorlar, yoksa PKK’nın, FETÖ’nün izinden mi? Artık buna da bir karar vermesi lazım CHP’nin. Samimi CHP’lilerin de bunu sorguladığını görüyorum. Önümüzdeki seçimde gerçek Atatürkçü olan İnönücü olan CHP’lilerin sayın Kılıçdaroğlu’na sandıkta ayrı bir ders vereceklerini tahmin ediyor. O bu yolda yürümeye devam etsin ama bu yol çıkmaz yol.”

ANAYASA TARTIŞMALARI MUTABAKATA DÖNÜŞECEK

Adalet Bakanı Bozdağ, yeni Anayasa konusunda, tarihi bir değişimin arifesinde olduklarını, Başbakan Binali Yıldırım’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşteğünü görüşmelerden sonra kamuoyuna çok pozitif açıklamaları olduğunu kaydederek, şöyle dedi:

“Önümüzdeki günlerde zannedersem konu üzerinde tartışmalar somut bir metin üzerinde mutabakata dönecek ve TBMM’ye Anayasa teklifi gelecektir. 2017 bu anlamda çok önemli bir reform, tarihi bir değişim yılı olacaktır. Şimdiden bu sürecin heyecanını yaşıyorum. İnşallah ülkemiz, milletimiz için hayırlı olur. Türkiye’de sistem tartışmalarını bitirmek hem Türkiye’nin hem milletimizin hem de sistemin hayrınadır. Bu süreç, bu tartışmaları bitirecektir. Başkanlık sistemine milletimizin, ‘Evet’ diyerek geçeceğine ben yürekten inanıyorum. Yeni bir hükümet sistemiyle Türkiye yoluna devam edecektir.”

Bozdağ, ABD’de halkın tercihini kullanarak yeni başkanını seçtiğini, seçimi halkın kazandırdığının bir kez daha görüldüğünü anlatırken, “Manşetler hep kaybediyor sandıkta atılan manşetler hep kazanıyor. ABD’de de aynısı oldu” diye konuştu.

Trump’ın başkan olmasından sonra Türkiye ABD ilişkilerinin olumlu anlamda gelişeceğine inandığını kaydeden Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu anda oluşan iklim de bunun ön sinyallerini vermektedir. Terörist Gülen’in iadesi konusu, Türkiye ABD ilişkileri bakımından son derece önemli. Sayın Trump’ın seçim kampanyası ve yakın çalışma ekibinden medyaya yansıyan açıklamalara baktığımızda terörist Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’ye dönük olumlu şeyler açıkladıklarını gördük. Biz bunun sonucunun da olumlu olmasını bekliyoruz. Amerikan halkı ve ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye halkı ve Türkiye Devleti için de Fethullah Gülen aynı anlamı ifade etmektedir.”

Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)