07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Çavuşoğlu’ndan AP’ye yanıt

Çavuşoğlu’ndan AP’ye yanıt

Çavuşoğlu, Avrupa Parlementosu Başkanı Martin Schulz'un açıklamalarını değerlendirerek, "Eğer Schulz'un gücü yetiyorsa öncelikle Avrupa Parlementosu'nda PKK faliyetlerine son versin. Öyle görünüyor ki ya destekliyor kendisi ya da gücü yetmiyor. Hiç kusura bakma, sizin bu tehditkar tavırlarınız bizi etkilemez" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ortak basın toplantısı düzenledi. Daha fazla Çinli turistin Türkiye’ye gelmesini istediğini belirten Çavuşoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ülkemiz ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümetleri arasında Dışişleri Bakanları istişare mekanizmasının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdik. Bu vesileyle dostum Wang Yi’yi Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Geçen hafta da hükümetler arası işbirliği komitesinin ilk toplantısını yine Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve bizim başbakan yardımcımız Mehmet Şimşek gerçekleştirdiler. İki Cumhurbaşkanı’nın aldığı bu kararları birlikte uygulamanın da memnuniyetini yaşıyoruz. Çinle stratejik işbirliğimiz giderek güçleniyor, çeşitleniyor. Ticaretimizi arttırmalıyız. Çin’in lehine olan ticaret açığını da dengelememiz lazım. Karşılıklı yatırımları da arttırmamız lazım ve Çin şirketlerinin Türkiye’de bankacılık, ulaşım, enerji gibi bir çok alanda yatırım yapmak istediğini Türkiye’ye ilgi gösterdiğini biliyoruz. Biz de bu firmalara elimizden gelen desteği veriyoruz. Ayrıca Türkiye’de gerçekleştirmekte olduğumuz ve planladığımız mega projelere yönelikte Çin’in ve Çin firmalarının ilgisi var. Edirne Kars Hızlı Tren Projesi, 3. Nükleer Santral, Kanal İstanbul, Çanakkale Köprüsü ve Otobanı gibi projeler bunlardan sadece birkaç tanesi. Londra’yı Pekin’e bağlama hedefimiz var. Çin, Türkiye’ye doğru, batıya doğru hareket ediyor. Biz de Çin’e doğru hareket ediyoruz. Kültürel bağlarımız da güçlendirmemiz lazım. Eğitim ve turizm, halklar arasındaki bağları güçlendirmek için önemli bir mekanizmadır. Daha fazla Çinli turistin ülkemize gelmesini istiyoruz. Bunu sadece Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın milletvekili olarak söylemiyorum. Çin vatandaşlarının Türkiye’yi çok sevdiğini biliyorum. Çin Halk Cumhuriyeti 2018 yılını Çin’de Türkiye turizm yılı ilan etti. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyorum ve çok teşekkür ediyorum. Bunun için tabii ulaşımı da kolaylaştırmamız lazım. Türk Hava Yolları’nın daha fazla uçma talebine de Çin’in olumlu baktığını bugün öğrendik.”

“ULUSLARARASI TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Orta Asya ve Kuzey Afrika’daki çalkantıların sürdürülebilir olmadığını belirtti. Bakanı Wang Yi, “Mekanizmamızın kurulması Devlet Başkanımız Şi Cinpin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 Antalya Zirvesinde görüşmelerinde ulaştıkları önemli mutabakattır. Mekanizmanın amacı, ikili ve çok taraflı işlerde ki stratejik işbirliğini güçlendirmektir. Her iki taraf için de kalkınma stratejilerini birleştirerek karşılıklı yarar ve çifte kazanç gerçekleştirilmesi kanaatindeyiz. Her iki taraf terörle mücadele işbirliğini derinleştirip ortak güvenliğimizi birlikte korumamız gerektiği görüşündedir. Çin ve Türkiye terörün mağdurudur, güvenlik ve terörle mücadele işbirliğimizi güçlendirmek, ortak çıkarlarımıza uygundur. Her iki taraf karşı tarafın ulusal eğemenliğini, güvenliğini ve istikarını korumak için çabalarını karşılıklı olarak kararlı destek vermeyi taahhüt ederek kendi ülkesinde karşı tarafın ulusal güvenliğini, zarar verecek olayların meydana gelmesini asla müsama göstermeyeceğini taahhüt etti. Orta Asya ve Kuzey Afrika’daki durumlar çalkantılar sürdürülebilir değildir. Mutlaka uluslar arası teröre karşı işbirliğimizi, güçlendirmeliyiz. Terör ve radikal güçlerin yayılmasını önlemeliyiz. Mutlaka Birleşmiş Milletler’in yönetiminde bölgesel sorunların siyasi çözümünü ısrar etmeliyiz. Gerçeklere uygun olan ve tarfların hassasiyetlerine dikkat eden çözüm birlikte bulunmalıdır. Bu sene Çin ve Türkiye’nin diplomatik ilişkisinin kuruluşunun 45. yıl dönümüdür. Çin Halkı Çin Kominist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşlarının yüzüncü yıl dönümü için konan hedefleri gerçekleştirmeye çabalıyor. Türk halkı ise 2023 hedeflerini gerçekleştirmeye çabalıyor. İki ülkenin müthiş rüyaları ve kalkınma perspektifi bulunuyor” diye konuştu.

“ÜST PERDEDEN TEHDİTKAR TAVIRLARINI SÜRDÜRÜYOR, KUSURA BAKMA TEHDİTKAR TAVIRLARINIZ BİZİ ETKİLEMEZ”

Çavuşoğlu gazetecilerin ‘Avrupa Birliği büyükelçiliklerinde protesto gösterileri düzenlenirken bugün Avrupa Parlementosu Başkanı Sayın Schulz’tan kritik bir açıklama geldi. ‘İdam kararı alınırsa müzakereler durdurulur, Türkiye’deki süreçle ilgili Türkiye’ye ekomonik yaptırımlar uygulanabilir.’ Bu açıklamaları nasıl değerlendirisiniz?’ sorusunu şu şekilde yanıtladı:” Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’un söylediklerinin çok fazla bizim için bir önemi yok. Eğer Schulz’un gücü yetiyorsa öncelikle Avrupa Parlementosu’nda PKK faliyetlerine son versin. Öyle görünüyor ki ya destekliyor kendisi yada gücü yetmiyor. Diğer taraftan Schulz’un yaptığı açıklamaya baktığımız zaman, üst perdeden tehditkar tavırlarını sürdürüyor. Hiç kusura bakma sizin bu tehditkar tavırlarınız bizi etkilemez. Biz kararlarımız alırken halkımıza soruyoruz. Halkımızdan güç alıyoruz, sizden de almıyoruz. Türkiye Avrupa birliği temasının devam etmesini arzu ederken de esasen gerçek niyetini söylüyor. Diyor ki diyaloğu devam ettirmezsek muhalefete Türkiye’de karşıtlarına sahip çıkamayız. Kimi kastediyorsunuz CHP’mi MHP’mi hayır. PKK ve onun yandaşlarını kastediyorsunuz. Elinden geleni arkasına koymasın.”

“ÇİN VE AMERİKA’NIN HER KADEMEDE SIKI TEMASLARI VE İLETİŞİMİ KORUNUYOR”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi gazetecilerin’ Amerika’da Trump Başkan ilan edildi. Sayın Bakan’a sorum şu Çin tarafı Trump Ekibiyle temasa geçti mi?’sorusunu şöyle yanıtladı:” Çin ve Amerika’nın her kademede sıkı temasları ve iletişimi korunuyor. Çin ve Amerika ilişkilerini geliştirmek, Amerika’nın Cumhuriyetçiler Partisi ve Demokratlar Partisi’nin ortak fikridir. Obama Hükümeti ile işbirliğimizin devam etmesini arzu ediyoruz. Trump ekibiyle irtibata geçerek karşılıklı anlayış daha da arttırmayı ve işbirliğimiz için mutabakatımızı daha da genişletmeyi arzu ediyoruz. Devlet Başkanımız Şi Cinpin, Trump’ın ABD başkanı olarak seçilmesini kutlayan mesajında belirttiği gibi tarafımız çatışmama, karşı karşıya gelmeme, karşılıklı saygı, işbirliği ve çifte kazanç ilkelerine dayanarak ilişkilerimizin yeni başlangıçta daha büyük ilerlemelerin kaydedilmesini hızlandırmaya hazırız.”

Aliye ULUSOY / ANKARA (DHA)