07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Çanakkale Boğazı’nda facianın eşiğinden dönüldü

Çanakkale Boğazı’nda facianın eşiğinden dönüldü

ÇANAKKALE'de, içinde çok sayıda yolcunun da bulunduğu arabalı vapur ile kuru yük gemisi çarpıştı. Kazada, can kaybı yaşanmazken, iki gemide de maddi hasar oluştu.

Kaza, bugün saat 00.30 sıralarında Çanakkale İskelesi açıklarında meydana geldi. Eceabat’tan Çanakkale İskelesi’ne seyir halinde olan GEZTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş’ye ait Ezine arabalı vapuru ile Lübnan’dan Romanya’ya giden 88 metre uzunluğundaki Coookisland bandıralı Esperanza isimli kuru yük gemisi çarpıştı. Ölen ya da yaralanın olmadığı kazada, arabalı vapurda büyük hasar oluşurken, kuru yük gemisinin ise balans tankında yırtık meydana geldi.

Kaza sonrası arabalı vapur, Çanakkale İskelesi’ne kendi imkanlarıyla yanaştı. Her ihtimale karşın iskelede ambulanslar hazır bekletildi. Kıyıya yanaşan vapurdaki yolcuların can yeleği giydikleri gözlendi. Vapurdaki araçlar ve yolcular tahliye edildi.

Boş olan kuru yük gemisi ise 9 römorkör eşliğinde Poyrazköy mevkiine çekildi. Kuru yük gemisinde sızma olup olmadığı ise yapılan incelemenin ardından belli olacak.

Arabalı vapurdaki otobüs şoförü Mustafa Gezer, “Hata bizim arabalı vapurdaydı. Boğazdan geçen geminin yolunu böldü ve çarpışma meydana geldi. İyi ki batmadık. Şükürler olsun hayattayız” dedi.

Çanakkale Boğazı’ndaki gemi kazası ile ilgili soruşturma sürüyor

ÇANAKKALE Boğazı’nda, ‘Ezine’ isimli arabalı vapurun transit geçiş yapan ‘Esperanza’ isimli kuru yük gemisi ile çarpışması sonucu meydana gelen kaza ile ilgili Liman Başkanlığı’nın başlattığı soruşturma sürüyor. Balans tankı delinen yük gemisinin herhangi bir deniz kirliliğine neden olmadığı, kazaya karışan ‘Ezine’ arabalı vapurunda ise olay anında 13 araç ve 116 yolcu bulunduğu belirtildi.

Eceabat’tan Çanakkale’ye saat 24.00 seferini gerçekleştiren Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş.’ye ait ‘Ezine arabalı vapuru ile Lübnan’dan Romanya’ya boş olarak seyreden Cook Adaları bayraklı ‘Esperanza’ isimli 88 metre boyundaki kuru yük gemisinin çarpışması sonucu meydana gelen kaza ile ilgili Liman Bakanlığı soruşturma başlattı. Kazanın oluş nedenini, kaptanların ifadeleri ve hazırlanacak bilirkişi raporlarıyla belirleneceği bildirildi.

Kazada balans tankı delinen ve Kilye Koyu’na demir atan ‘Esperanza’ isimli kuru yük gemisinde ve çevresinde sabaha dek inceleme yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün Kurtarma-4 römorkörü ile KEGK-4 Hızlı Tahlisiye Botu ise denizde herhangi kirletici bir madde sızıntısı olmadığını belirledi. Halen Kilye Koyu’nda demirli bulunan kuru yük gemisinde ve arabalı vapurunda bilirkişinin inceleme yaparak rapor hazırlayacağı öğrenildi.

Kazanın ardından bir açıklama yapan Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Volkan Uslu ise, “Eceabat-Çanakkale seferini 13 araç ve 116 yolcu ile yapmakta olan Ezine gemimiz saat 00.15’te Çanakkale şamandıralar mevkiinde ‘Esperanza’ isimli kuru yük gemisi ile çarpışmıştır. Saat 00.25’te Ezine gemisi Çanakkale iskeleye yanaşarak, yolcu ve araçlarını emniyetli bir şekilde tahliye etmiştir. Çarpışma sebebiyle, yolcularımızda herhangi bir yaralanma meydana gelmemiştir. Esperanza gemisi, Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü (VTS) talimatıyla emniyetli bir şekilde demirletilmiştir. Konu ile ilgili detaylı soruşturma Liman Başkanlığı tarafında yapılmaktadır” dedi.

Facianın eşiğinden dönülen kazada ölen ya da yaralanan olmazken, arabalı vapurdaki araçlardan şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir otobüsün ön kısmında çarpışma anında hasar meydana geldi.

Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)