07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Caddenin bir bölümü devam eden inşaat nedeniyle çöktü

Caddenin bir bölümü devam eden inşaat nedeniyle çöktü

ANKARA Çankaya Büyükesat Mahallesi'nde bulunan Mercan Caddesi'nin bir bölümü devam eden inşaat nedeniyle çöktü.

Mercan Caddesi Petrol Ofisi yakınında dün gece saat 22.30 ile 23.00 arasında, yolda yaklaşık 7-8 metre derinliğinde çökme meydana geldi. Petrol istasyonu hizasında bulunan taş duvarlarda da yaklaşık 50 metre hasar oluştu. Olay yerinde hemen inceleme başlatan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, yoldaki çökmenin, inşaatı devam eden komşu parseldeki, tekniğine uygun yapılmayan kazı ve forekazık sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.

Çökme nedeniyle Mercan Caddesi’nin trafiğe kapatıldığını ve gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını belirten yetkililer, çöken bölgede altyapıların da tahrip olduğunu kaydetti. Bölgeye intikal eden ASKİ ekipleri, çöküntünün, pissu, yağmur suyu ve içme suyu altyapısına hasar verdiğini tespit etti. Yetkililer, bölgede kısa süreli su kesintisi yaşandığını, ancak yapılan çalışmayla sorun yaşanmadığını ve uzun süreli planlanan bir kesinti olmadığını ifade etti. Yetkililer, çökmenin, doğalgaz ve enerji hatlarında da hasara yol açtığını belirterek, bu konularda da ilgili kuruluşların gerekli çalışmaları yaparak, bölgede herhangi bir enerji sıkıntısına yol açmayacak önlemleri aldıklarını vurguladı.

Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını Büyükşehir Belediyesi’nce, çöküntüde sorumluluğu olan firmaya en yüksek cezanın uygulanacağını ve belirtti. Yetkililer, firmanın gerekli koşulları ve bölgede can ve mal güvenliği garantiye alınıncaya kadar, caddenin trafiğe kapalı kalacağını, ulaşımın alternatif güzergahlardan sağlanacağını söyledi.

ANKARA, (DHA) –