07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bir futbol efsanesi daha yaşamını yitirdi

Bir futbol efsanesi daha yaşamını yitirdi

İtalyanların ünlü ismi Cesare Maldini 84 yaşında öldü

Serie A takımlarından Milan’ın eski oyuncusu ve teknik direktörü Cesare Maldini, 84 yaşında öldü. Paolo Maldini’nin de babası olan futbol adamının vefatının ardından Maldini ailesinden yapılan açıklamada, “Büyük bir acıyla Cesare’yi cumartesiyi pazara bağlayan gece kaybettiğimizi duyururuz” şeklinde yapıldı.

1932’de İtalya’nın Trieste şehrinde doğan Cesare Maldini, 21 yaşında Triestine takımından Milan’a geçti ve defans oyuncusu olarak 1966 yılına dek İtalyan takımının formasını giydi. Maldini futbolcu olduğu dönemlerde, Milan formasıyla 4 Serie A şampiyonluğu, bir de UEFA Şampiyonlar Ligi zaferi yaşadı.

Milan’ı çalıştırdığı 1972-73 sezonunda kulübü, Avrupa Kupa Galipleri Kupası ve İtalya Kupası’nda şampiyonluğu taşıyan Maldini, ayrıca 1982’de İspanya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda mutlu sona ulaşan İtalya Milli Takımı’nda teknik direktör Enzo Bearzot’un yardımcılığını yaptı.

Maldini, 1986 ve 1996 yılları arasında da İtalya Ümit Milli Takımı’nın başında bulundu. Bu süre içinde 3 Avrupa şampiyonluğu kazandı ardından da A milli takımın başına geçti. Maldini, İtalya Milli Takımı’nın Fransa’da düzenlenen 1998 FIFA Dünya Kupası’na katılmasını sağladı.

MİLANO-DHA