07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Belediyelere kayyuma halk izin vermez’

‘Belediyelere kayyuma halk izin vermez’

DEMOKRATİK Bölgeler Partili (DBP) belediye başkanları, Diyarbakır'da bir araya gelerek düzenledikleri toplantıda belediyelere kayyum atanması tartışmalarını değerlendirdi. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, belediyelere kayyum atanmasına halkın izin vermeyeceğini belirterek, "AKP'nin belediyelerimize dönük her türlü müdahalesine karşı direnip, mücadele edeceğiz. Kayyum ataması gibi bir yöntemi asla kabul etmeyeceğiz. Kayyumlarınızın adımı bu binalardan içeri giremeyecek. Bu halk buna izin vermez" dedi.

Ak Parti Hükümeti’nin DBP’li belediyelere kayyum atayacağı tartışmaları üzerine Diyarbakır’da bir araya gelen DBP’li belediye başkanları, olası gelişmeleri değerlendirdi. Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’ndaki toplantının açılış konuşmasını yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, belediyelere kayyum atamalarını kabul etmeyeceklerini söyledi.

“MESELELER NE HENDEK, NE DE BARİKATTAN ÇIKMIŞTIR”

Konuşmasında hendek tartışmalarına da değinen DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, “Meseleler ne hendekten, ne de barikattan çıkmıştır. Meselenin özü 100 yıldır çözülemeyen Kürt sorunudur. 100 yıldır halkımızın yürütmüş olduğu özgürleşme mücadelesine karşı, Türkiye’nin geliştirdiği imha politikalarıdır. Bu imha, yok sayma politikaları, çatışmaların da, savaşın da, yaşanan sürecinin de temel nedenidir” dedi.

“PİŞİREREK Mİ YİYELİM, ÇİĞ ÇİĞ Mİ YİYELİM BUNU TARTIŞIYORLAR”

AK Parti içinde DBP’li belediyelere dönük kesin alınmış bir karanın olduğunu savunan Yüksek, yöntemi konusunda iki ayrı görüş bulunduğunu ifade ederken, şöyle dedi:

“Pişirerek mi yiyelim, çiğ çiğ mi yiyelim’ bunu tartışıyorlar. Ama yeme kararı almışlar. Şimdi bir kesim; ‘Hiç tartışmadan görevden alalım, kayyum atayalım, hiç tartışmaya uzatmaya gerek yok. Daha kestirmeden bu işi bitirelim’ diyor. Bu da, darbe koşullarında gerçekleştirilen bir şeydir. İç hukukta, mevzuatta böyle bir şey yok. Diğer kesim ise; ‘Hayır, kayyum atama yoluna gitmeyelim. Zaten bazılarını görevden aldık, bazılarını da tutukladık, bazıları hakkında ise soruşturmaları sürdürelim. Etkin olanları görevden uzaklaştırmaya çalışalım ve yetkilerini kısıtlayalım. Kayyum atama yerine yetki kısıtlamasına gidelim. Belediyelerin yetkilerini kısıp, il özel idareler ile valiliklere devredelim’ diyor. Bu iki ayrı çizgi var. Ama her iki çizgi de, halkın elindeki, halkımızın büyük bedellerle elde ettiği belediyeleri alma ya de tümden işlevsiz bırakacak bir yol alma kararı almış. Şimdi tekrar her türlü yol, yöntemi geliştirip, buraları kendi eline geçirip, hırsızlıklarınıza, yolsuzluklarına merkez haline getirmek istiyorsunuz.”

“TOPLUMA HİZMET ETMEDİĞİNİZ BELEDİYELERİMİZİ GELİN İNCELEYİN”

Belediyelere kayyum atamalarını asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Yüksek, DBP’li belediyelerin incelenmesi için çağrıda bulunarak, şöyle dedi:

“Topluma hizmet etmediğiniz belediyelerimizi gelin inceleyin. AKP’nin belediyelerimize dönük her türlü müdahalesine karşı, direnip, mücadele edeceğiz. Kayyum ataması gibi bir yöntemi asla kabul etmeyeceğiz. Demokratik yollarla, sandıkla elde edilmiş belediyeleri, darbe yollarıyla halkımızın ellerinde almalarına, hırsızlık ve yolsuzluk merkezi haline getirmelerine asla izin vermeyeceğiz. O kayyumlarınızın adımı bu binalardan içeri giremeyecek. Bu halk buna izin vermez. Bu halk, hangi bedellerle bu kazanımları elde ettiğini iyi biliyor. Öyle kolay kolay bu halk size bu belediyeleri teslim etmez. Bu yolu yol olarak bellemeyin ve vazgeçin diyoruz. Bu sizin karşınızda daha fazla direniş, mücadele, demektir. Bu durum, AKP açısında daha fazla savaşı körüklemektir. Gelip, belediyelerimize el koymanıza izin vermeyeceğiz.”

“CHP’Lİ MHP’Lİ BELEDİYELERİN DE YETKİLERİ KISITLANACAK”

Yüksek, belediyelere kayyum atamaları yerine yetki kısıtlamaları tartışmalarını eleştirirken, böylesi bir durumda CHP ve MHP’li belediyelerin de yetkilerinin kısılacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Yetkileri alma konusunda da her türlü mücadeleyi vereceğiz. Merkezden yerele yetkinin devredilmesini istediğimiz bir dönemde, var olan yetkileri de yine usulsüzce alıp, valililerine teslim etmeye çalışıyorlar. Bu çerçevede diğer siyasi partilere de seslenmek istiyorum, bunu yaptıkların da sizin de yetkileriniz kısıtlanacak. CHP’li, MHP’li belediyelerin de yetkileri kısıtlanacak. Sadece bizim belediyelerimizin yetkileri kısıtlanmış olmayacak. ‘Buna karşı ses çıkarın, mücadele edin’ diyoruz. Kayyum ataması yoluna gidilmesi halinde, bunun hiçbir kanuni yolu yoktur. Türkiye’nin kanun, mevzuatında kayyum atama diye bir yol yok. Yapılırsa darbe çerçevesinde yapılır. Bugün bizim belediyemize yapan, yarın İzmir, Eskişehir belediyelerine de yapar. Buna geçit vermemek lazım. Biz buna karşı mücadele edeceğiz. Diğer siyasi partileri de mücadele etmeye çağırıyoruz. Hiçbir belediyemiz bu konuda farklı bir yaklaşımda olmayacak. Belediyelerimize yönelik böyle bir uygulanma yaşanması halinde tüm belediyelerimizin aynı yaklaşım ve tutumu sergilemesi gerektiğini düşünüyorum.”

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün yaptığı açıklamada; Şırnak, Tunceli ve Hakkari’ye milletvekili atayacağı sözlerine tepki gösterdi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA) –