07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Başkan Kocadon ve iki çalışanına hapis

Başkan Kocadon ve iki çalışanına hapis

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile iki belediye çalışanı, görevlerini kötüye kullanıp, imar kirliliğine neden olma ve ruhsata aykırı olarak yapılara izin verme iddiasıyla haklarında açılan davada, 1 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Başkan Kocadon, aldığı cezayla ilgili olarak, mahkemenin kararına saygılı olduğunu belirtip, temyiz yolunun açık olduğunu söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi İmar İşleri eski Müdürü Haluk Aytı ve İmar müdürlüğü’nde görevli personel Emin Gümüş hakkında, görevlerini kötüye kullandıkları, imar kirliliğine neden oldukları ve ruhsata aykırı olarak yapılan yapılara izin verdikleri iddiasıyla dava açıldı. Kocadon ve iki belediye çalışanının TCK’nın 27/1’inci maddesi uyarınca 3 yıl kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın 6’ıncı duruşması dün Bodrum 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, suçun işleniş şekli ve özelliği, sanıkların kasıtlarının yoğunluğu, suçun işlenmesiyle ortaya çıkan tehlikenin ağırlığını dikkate alarak, sanıklara önce 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ardından sanıkların sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki olumlu davranışları, cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkileri göz önüne alınıp, ceza 1 yıl 3 ay hapis cezasına indirildi.

“TEMYİZİ VAR”

Fransız gazetecilerle Bodrum Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen turizm toplantısının ardından konuyla ilgili gazetecilere bir açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Türk yargısının verdiği kararlara sonuna kadar saygılı olduklarını belirtip, “15 ay hapis cezası ile cezalandırıldım. Kararın sonunda gördüğünüz gibi daha yargılama süresi devam ediyor. Temyizi var. Burada şunu da söylemek istiyorum; yeniden belediye yasaları gündeme geliyor. Anayasa, gündeme geliyor. İşte burada bunların tekrar gözden geçirilmesi lazım. Vatandaşlarımızın, yasalara uymadan yapmış olduğu evler, iskanı aldıktan sonra ek ilaveler, dönüp dolaşıp bir belediye başkanına ceza aldırıyor. Artık Bodrum’da yaşayan vatandaşlar yasalara uysunlar. Çünkü onlar değil belediye başkanları, belediyede çalışanları ceza alıyor. İleride belediye yasalarında bunların gündeme geleceğine inanıyorum. Artık, temyize gitmemizden sonra ne kadar çıkacak bekleyip hep beraber göreceğiz” dedi.

“MUĞLA’MI, BODRUM’U, GÜZEL ÜLKEMİ TERKEDECEK HALİM YOK”

Kocadon şöyle devam etti:

“Belediye olarak, biz üzerimize düşen görevi yapmışızdır. Ama yüce mahkememiz böyle takdir etmiştir. Bunu yorumlamaya, uzatmaya da gerek yok. Sonunda adalet ne olursa uyacağız buna. Bırakıp da güzel Muğla’mı, güzel Bodrum’u mu, güzel ülkemi terkedecek halim yok. Dediğim gibi mücadele etmeye devam edeceğiz. Onun için ben karara saygılıyım. Daha önce de bu süreçlerden geçtik. Türk adaletine, yargısına sonsuz inandık. Yargı, zor süreçler geçirse de inandık. İnanmaya da devam edeceğiz. Hep beraber de kendimizi savunacağız.”

Yaşar ANTER- Osman URAS/BODRUM (Muğla), (DHA)