07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Başbakan 3. köprünün açılacağı tarihi açıkladı

Başbakan 3. köprünün açılacağı tarihi açıkladı

"Şu ana kadar da projenin yüzde 88'i gerçekleşti. Dolayısıyla bağlantı yollarıyla köprünün bu yaz içinde açılmasına inşallah olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa karar verdik'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. Köprü’deki incelemelerinin ardından kameraların karşısına geçip basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, “Bugün burada ülkemiz için, İstanbulumuz için bir gurur abidesi eserin oluşum seyri konusunda kapsamlı bir bilgi aldık. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve onunla bağlantılı Odayeri-Paşaköy arasındaki otoyol çalışmalarıyla ilgili hem Ulaştırma Bakanlığı yetkililerimizden hem müteahhit firmadan kapsamlı bir bilgi aldık. Gelişmeleri bu anlamda yakından takip ediyorduk zaten. Bir gurur abidesi dedim. Gerçekten şuanda önünde bulunduğumuz köprü dünyada herhalde köprü mimarisi açısından bir ilk niteliği taşıyor. Ve bu anlamda da sadece ülkemize ve İstanbulumuza değil, dünyadaki bu yöndeki çalışmalara da bir katkı mahiyetinde. Çünkü genişlik itibariyle dünyanın en geniş köprüsü. 59 metre genişlik, 322 metre kule yüksekliğiyle dünyada genişlik ve kule yüksekliği bağlamında dünya birincisi bir köprü” dedi.

“ŞUANA KADAR DA PROJENİN YÜZDE 88’İ GERÇEKLEŞTİ”
Başbakan Davutoğlu daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:
“Açıkçası bunu da ifade etmek isterim; 2 ayrı açılış planladığımız bir projeydi. Ama şimdi bugün aldığımız bilgilerle şu hususta firma yetkilileriyle mutabık kaldık. Aradaki süre gittikçe kapanıyor. Yani köprünün devreye girmesiyle bağlantı yollarının devreye girmesi arasındaki süre, bağlantı yollarındaki hızlı seyir dolayısıyla kapanıyor. Bu konuda yetkilileri de tebrik ediyorum. Dolayasıyla neredeyse arada birkaç aylık bir süre kalıyor. Şuana kadar da projenin yüzde 88’i gerçekleşti. Dolayısıyla bağlantı yollarıyla köprünün bu yaz içinde açılmasına inşallah olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa karar verdik. Köprü ve bağlantı yolları birlikte inşallah bu yaz içinde, mümkün olan en erken vakitte İstanbulumuza, ülkemize kazandırmış olacak”

Taner YENER – İhsan YALÇIN – İdris TİFTİKCİ / İstanbul DHA