07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Balıkçının ağına takılan balıklar şaşırttı

Balıkçının ağına takılan balıklar şaşırttı

ÇANAKKALE'nin Gelibolu İlçesi'nden av için denize açılan balıkçının ağlarına, çok sayıda vatoz ve pamuk cinsi köpek balığı takıldı.

Gelibolu Limanı’ndan Marmara Denizi Doğan Aslan Mevkii’ne açılan balıkçı Tufan Ulaş (35), levrek ve kalkan avlamak için ağlarını denize bıraktı. Akşam topladığı ağlarına levrek ve kalkan yerine çok sayıda pamuk cinsi köpek balığı ve vatoz takıldığını gören Ulaş, şaşkınlık yaşadı. Limana dönen balıkçı Ulaş, toplam ağırlığı 300 kilonun üzerindeki balıkları ilçede faaliyet gösteren bir balıkçıya sattı. Tekneden soğuk hava deposuna taşınan balıklar vatandaşların da ilgisini çekti. Gelibolulular, meraklı gözlerle balıkları inceledi.

Köpekbalıklarıyla vatozları satın alan firmanın ortaklarından İbrahim Erdoğan, bu gibi deniz canlılarının ihracat yoluyla satıldığını söyledi. Erdoğan, “Balıkçılarımızın yakaladıkları bu köpek balıkları ve vatozlar önceden atılırdı. Şimdi ihracatta değerlendiriliyor. Biz burada toplayıp, Eceabat İlçesi’ndeki fabrikaya gönderiyoruz. Oradan da Yunanistan başta olmak üzere yurt dışında farklı ülkelere satışı yapılıyor. Diğer balıklar gibi çok para etmese de, balıkçılarımız en azından denize açıldıkları günün masrafını çıkarmış oluyor. Tabii ki çok yakalanırsa para da kazandırıyor” dedi.

Doğan ZELOVA/ÇANAKKALE, (DHA)