07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bakan Bozdağ: Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir

Bakan Bozdağ: Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir

İstanbul'da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi toplantısına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuk Parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Bu sabahki oturumda İngiliz bir kadın parlamenter, Bakan Bozdağ’a tartışmalara neden olan ” Ceza Muhakemesi Kanununu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla ilgili endişelerini dile getirdi.

“Biz kadınlar konusunda sizlerle aynı düşünüyoruz”diyen Bozdağ,” Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. Suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece bu alanda ortaya çıkan, bizim toplumumuzun bazı yerlerinde olan, gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye yönelik adımdır”dedi.

KADINA KARŞI İŞLENEN SUÇLARI, AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI KAPSAMINA ALDIK

Kadının onurunu korumak ve toplum içinde daha aktif bir şekilde yer almasını sağlamak için Ak parti hükümetleri olarak büyük reformlar yaptıklarını söyleyen ve kadına karşı şiddeti önlemek için resen takip getirdiklerini söyleyen Bozdağ, ” Davalar şikayetten vazgeçilmesiyle de bitmiyor. Eskiden şikayet ederse takip ediliyordu. Şimdi resen takip getirdik. Yani yoldan geçerken görüp biri ihbar ettiğinde de onlara işlem yapılıyor ve ceza alıyor. Bu bizim dönemimizde yapılan yeni bir düzenleme. Bu kadına karşı cinayetleri önlemek için de bizim hukukumuzda en ağır ceza, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Kadına karşı işlenen suçları, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kapsamına aldık. Töre saikiyle cinayetlerin işlenmesi durumunu da bu kapsama soktuk”diye konuştu.

TECAVÜZCÜYLE EVLENMEYİ ORTADAN KALDIRAN DÜZENLEMELER YAPTIK

Eğitimi 12 yıl çıkardıklarını bunda da amaçlarından birini kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesine önlemek olduğunu söyleyen Bozdağ, “Çocuklara cinsel istismar suçunu önce 8 yıl, sonra da bunu 16 yıla çıkardık. Şuanda tartışmaların olduğu kanunda da, 12 yaşından küçük çocuklara karşı işlenmesi halinde 18 yıla cezayı çıkaran adım attık. Tecavüzcüyle evlenmeyi ortadan kaldıran düzenlemeler yaptık. Eski ceza kanununda vardı, bunları da biz tamamen ortadan kaldırdık”dedi.

TARTIŞILAN KANUN TASARISI

Sözü tartışmalar neden olan tasarıya getiren Bozdağ konuşmasını şöyle tamamladı: Bizim burada yaptığımız şey şu; Türk toplumunda evlilik yaşı, bizim kanunlarımıza göre 17 yaşından gün alan bir kişi, mahkeme karar verirse evlenebiliyor. 18 yaşından gün alan bir kişi de velisi mukafakat ederse evlenebiliyor. Bazı yerlerde, işte Roman vatandaşlarımız da daha yoğun olmak üzere, bu yaş altında aileler düğün yapıyorlar. Tören yapıyorlar. Ve evlendiriylorlar. Bunu biz tazvip etmiyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Yasalarımızı onun için de ağırlaştırdık. Ama böylede maalesef Türkiye’de yaşanan bir sıkıntı var. Sonuçta aileler baskı yapıyor. Bu kişileri evlendiriyor. Kanunumuza göre de 16 yıl hapis cezasını gerektirdiği için ceza alıyor. Erkek içerde. Kadın dışarda. Bunları bu evliliğe zorlayan anne baba da azmettirmekten ayrıca ceza alıyorlar. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bunların çocukları da var. Biz bu mücadeleyi yapacağız ama ortada da böyle bir sorun var. Bu mücadeleye zarar vermeden, bu sorunu nasıl çözeriz ? Bizim yaptığımız şey o. Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece bu alanda ortaya çıkan bizim toplumumuzun bazı yerlerinde olan gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye yönelik adımdır.

Özgür ALTUNCU / İstanbul – DHA