07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Antalya’da gergin protesto

Antalya’da gergin protesto

ANTALYA'da çocuk istismarıyla ilgili eylem yapan grubun el ele tutuşarak insan zinciri oluşturup Konyaaltı varyantına kadar yürümesine polis izin vermedi. Gruptaki CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, çıkan arbede sırasında bir polisin kendisine yumruk atmaya çalıştığını iddia etti.

Cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifi, Antalya’da protesto edildi. CHP Antalya milletvekilleri Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın, Niyazi Nefi Kara ile Devrim Kök’ün de yer aldığı eyleme, çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Muratpaşa Belediyesi de eylemcilere al yazma dağıttı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde toplanan grup adına CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci açıklama yaptı. Deveci, önerge ile 15 yaşın altındaki çocuklara tecavüz eden pedofililerin aklanmaya çalışıldığını iddia etti. Ardından da aralarında Mustafa Akaydın’ın da bulunduğu bazı protestocular, yasa teklifini yırtıp attı.

Grup, açıklamadan sonra el ele tutuşarak Konyaaltı varyantına doğru yürümek istedi. Grubu polisin durdurması üzerine kısa süreli ardebe yaşandı. CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara, polislerden birinin kendisine yumruklu saldırıda bulunduğunu iddia etti. Kendisine saldırıda bulunan polisi FETÖ’cü olarak nitelendiren Niyazi Nefi Kara, sert eleştirilerde bulundu. Kara, Antalya Göynük’teki ormanlık alanda PKK’lı teröristler olabileceği gerekçesiyle üç gündür orman yangınına müdahale edilmediğini ileri sürdü. Bir yılda 325 çocuğun istismara uğradığını açıklayan Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’ya da seslenen Kara, “Eğer bunları koruyamıyorsan sen de istifa et” dedi. Kara, Antalya’da güvenliği sağlayamadığını iddia ettiği Vali Münir karaloğlu’nu da istifaya davet etti.

CHP Milletvekili Mustafa Akaydın da yasa önergesinin Ak Parti’nin genel karakterine uygun olduğunu söyledi. Akaydın, önerge ayıplı olduğu için gece yarısı TBMM’ye getirildiğini de iddia ederek, bunun kadın haklarına bir tecavüz olduğunu söyledi. Polisin yürümelerine izin vermediği gruptan bazı yaşlı kadınlar da çevik kuvvet polislerini, “Sizin de çocuklarınız var” diyerek azarladı. Grup daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi başlattı. Bir kadın eylemci de kadın avukatlara, cübbelerini giyip eylemlere katılmaları çağrısında bulundu.

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA) –