07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Anneler örüyor, çocukları satıyor

Anneler örüyor, çocukları satıyor

KARS'ın Ermenistan sınırındaki Ocaklı Köyünde kadınların ördüğü elişlerini, çocukları Ani Ören yerini görmeye gelen yerli ve yabancı turistlere satıyor.

Kars merkeze 44 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunan Ani Ören Yeri, 2016 UNESCO Dünya Miras Listesine girmesiyle birlikte turizm açısından hareketli bir döneme girdi. Ortaçağ döneminde İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasına kurulmuş olan Türkiye- Ermenistan sınırını çizen Arpaçay Nehrinin kıyısında bulunan Ani, etkileyici surları, dini ve sivil mimarlık örnekleri dikkat çekiyor. Ateşgede Tapınağı, kiliseler ve Selçuklu dönemine ait cami gibi farklı dinlere ait yapıları bir arada bulunduran Ani gibi muhteşem sayılacak bir değere sahip olan Ocaklı kadınları, turizmden pay almak için kolları sıvadılar. Köy çocukları, annelerinin dokuduğu patik, yazma, lifleri turistlere satmak için adeta birbiriyle yarışıyor. Çocuklar, yabancı turistlerle öğrendikleri İngilizce kelimelerle iletişim kurmaya çalışıyor. Çocuklar, hafta sonları çok turist geldiği için satışların da iyi olduğunu söyledi.

Gün boyu ördükleri el işlerinin turistler tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten kadınlar ise “Yöreye has el ürünlerini 5 ile 15 lira arasında satıyoruz. Eski ve önemli bir ticaret merkezi konumunda olan Ani sayesinde bizler de çocuklarımızla ticaret yapıyoruz. Çocuklarımız yabsancılarla iletişim kurdukça yabancı dilleri gelişiyor” dedi.

KARS, (DHA)-