07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Amasya şehidini uğurladı

Amasya şehidini uğurladı

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Özel Harekat polisi 23 yaşındaki İdris Bolat, memleketi Amasya’da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. 1991 yılında PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekat polisi amcasının adı verilen kendisi de amcasıyla aynı kaderi paylaşan şehit olan polis İdris Bolat'ın cenazesine 10 bin kişi katıldı.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde PKK’lı teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen 2 yıllık Özel Harekat polisi İdris Bolat’ın cenazesi Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak helallik için il merkezine bağlı Helvacı Mahallesi’ndeki baba ocağına getirildi. Burada, mahalle sakinleri, ailesi, emniyet mensupları, Özel Harekatçı meslektaşları ve askeri erkan tarafından karşılandı. Şehit Bolat’tan helallik alındıktan sonra dualar edildi.

Cenaze tören için Sultan Beyazıt Camisi’ne getirilirken, şehit polis İdris Bolat’ın ay- yıldızlı bayrağa sarılı tabutunu silah arkadaşları tarafından omuzlarda taşındı. Cuma namazı öncesi taziyeleri kabul eden şehidin babası 54 yaşındaki Osman Bolat ve şehidin kardeşi Muhammed Enes, ayakta durmakta zorluk çekti.

Şehidin annesi 50 yaşındaki Hatice Bolat da oğlunun tabutunun önünden uzun süre ayrılamadı. Ayakta güçlükle duran Bolat’a, kadın polis memuru yardım etti. Cuma namazı sonrası Amasya Müftüsü İsmail İpek tarafından kılınan cenaze namazı sonrası şehit polis İdris Bolat’ın tabutu cenaze aracına kadar silah arkadaşları tarafından taşındı.

Şehit merkezinden siren çalınarak geçirilen şehit polis İdris Bolat’ın cenazesi, vasiyeti üzerine Amasya’nın Taşova İlçesi’ne bağlı Karamük Köyü aile kabristanlığına defnedildi.

Cenaze namazına Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, emniyet mensupları, askeri erkan, şehidin özel harekatçı mesai arkadaşları ve büyük bir kalabalık katıldı.

AMCASININ HEM ADINI HEM KADERİNİ PAYLAŞTI

Henüz 23 yaşında 2 yıllık polisken şehit düşen İdris Bolat’ın aynı adı taşıyan Özel Harekat polisi olan amcası da 1991 yılında Diyarbakır’da PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olmuştu. Babası Osman Bolat da 1993 yılında dünyaya gelen oğluna kardeşinin adını vermişti.

Sinan HARMANCI- Savaş TUTAK/AMASYA, (DHA)