07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Al Di Meola Sahnede Latin Caz Rüzgarı Estirdi

Al Di Meola Sahnede Latin Caz Rüzgarı Estirdi

Efsanevi gitar virtüözü Al Di Meola, muhteşem performansıyla Zorlu PSM’de müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Amerikan füzyon cazında akla gelen ilk isimlerinden olan ve onlarca kez “Dünyanın en iyi gitar virtüözü” seçilen usta Latin gitaristi Al Di Meola, “Elysium&More” turnesi kapsamında 15 Kasım’da Zorlu PSM’de müzikseverler ile buluştu.

İtalyan asıllı Amerikalı sanatçı Al Di Meola, Lennon&McCartney şarkılarından Astor Piazzolla’nın tangolarına ve yepyeni besteleriyle hafızalardan çıkmayacak bir gece yaşattı.
Piu Entertainment organizasyonu ve Shangri – la Hotel’ in de katkılarıyla gerçekleşen konserin sonunda binlerce kişi ünlü sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı. Al Di Meola, konser sonunda notalarının yazılı olduğu kağıdı ve gitarını da ön sıralardaki izleyicilere hediye etti. Şanslı izleyici, Al Di Meola’nın gitarını hediye etmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı.
Al Di Meola, konserin ardından dinleyecilerine cd’lerini imzaladı. Konser salonu önünde uzun kuyruklar oluşurken, Al Di Meola yaklaşık 1,5 saat süreyle CD’lerini imzaladı ve tek tek fotoğraf çektirdi.
40 yıllık müzik kariyeri
9 yaşında Beatles dinlemeye başladıktan sonra gitar ile buluşan daha sonraki senelerde davul çalmayı öğrenen sanatçının profesyonel müzik kariyeri dünyaca ünlü caz ve dünya müziği piyanisti Chick Corea tarafından keşfedilmesiyle başladı. O dönemlerde günde on saat gitar çalan Al Di Meola, ses getirecek solo kariyerinin temellerini inşa etti.
Al Di Meola, 1974’te Return to Forever’a katılmasıyla kendi rüyasını yazmaya başladı ve ardından 1976’da ilk albümünü çıkardıktan sonra Paco De Lucia ve John McLaughlin ile bir üçlü oluşturarak Flamenko’nun etkisinin hissedildiği bir albüm çıkardı. Arjantinli ünlü tango bestecisi ve Bandoneon ustası Astor Piazzolla ile tanışmasının ardından Güney Amerika müziğine olan ilgisi arttı. 1966’da Paco De Lucia ve John McLaughlin’le tekrar bir araya gelen Al Di Meola ‘Guitar Trio’ albümünü çıkardı.