07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Ahıska 72 yıldır dinmeyen acıdır’

‘Ahıska 72 yıldır dinmeyen acıdır’

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP)Genel Başkanı Mustafa Destici, 72 yıl önce Ahıska Türkleri'nin yurtlarından kopartılarak sürgüne gönderildiğini belirterek, “Ahıskalı'nın 72 yıldır dinmeyen acısı, bitmeyen gözyaşı, ayrılık ve hüznün başlangıcı demektir” dedi.

Ahıska Türklerinin 14 Kasım gecesi topraklarından koparılıp, sürgüne gönderildiğini dile getiren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “72 yıl önce yaşanan acı sürgün olayı hala içimizi burkuyor. Ahıskalı demek, Orcoşanlı yakışıklı Faik ile güzeller güzeli Türkgözülü Gülizar çiftinin mutlu ailesinin dağılması sürgün edilmesi demek. Sürgün edilen yüz binin üzerindeki Ahıskalı gibi yurtlarından koparılıp aylarca tren vagonlarında Rusya’nın değişik yerlerine sürgüne gönderilirken soğuktan ölen, hastalanan, perişan olan bu halkın acısını içimizde hissediyoruz. Stalin’in emriyle nereye sürgün edildiklerini dahi bilemediğimiz akrabalarımızın sürgün edilişlerinin üzerinden tam 72 yıl geçti. Faik ile Gülizar ninenin nerede olduklarını, nereye sürüldüklerini bilmediğimiz gibi onlardan geriye kalan çocukları da var mı sorusunun cevaplarını bile bilemiyoruz” dedi.

“TÜRKLÜKLERİNİ KAYBETMEDİLER”

Ahıskalılar’ın kendi kimliklerini ve dillerini muhafaza edebildiklerini dile getiren Destici, “Acılara maruz kalan tüm Ahıskalılar’ın sürgün yıl dönümünün 72. yılında özlem ve acı ile anıyor, sürgün esnasında yaşamlarını yitiren tüm Ahıskalılara yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Sürgünün üzerinden geçen uzun yıllara rağmen sağ kalanlar örf, adet, gelenek göreneklerini, inançlarını ve Türklüklerini kaybetmediler. Ahıska Türkleri Türk kimliklerine sahip çıktıkları gibi Türkçe’yi de Rus sıkıyönetim tedbirlerine rağmen muhafaza edebilmeyi başaran ve vatansız kalan tek millettir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet’ini ve hükümetini Ahıska Türkleri’ni hatırlamaya ve sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.

ANKARA,(DHA)-