07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Afganistan’da 3 bakan parlamento kararıyla görevlerinden alındı

Afganistan’da 3 bakan parlamento kararıyla görevlerinden alındı

AFGANİSTAN'da parlamentonun, faaliyetleri ile ilgili dinlediği bakanlardan 3'ü güven oyu alamayınca bakanlıkları düştü. Bakanlar arasında Dışişleri Bakanı Salahaddin Rabbani'nin de olduğu belirtildi.

Karar ülkede siyasi krize neden oldu. Cumhurbaşkanı Ghani karara sert tepki gösterirken, Afgan Parlamentosu karara gerekçe olarak 3 bakanın bütçelerini kötüye kullandıkları ve hedeflerine ulaşamadıklarını gösterdi. Dışişleri Bakanı Rabbani ile birlikte, Vatandaşlık İşleri Bakanı Mahmod Balik ve Çalışma, Sosyal Yardım Bakanı Nesrin Oryakhell de görevden alındı.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIN UYGULANAMAYACAĞINI BİLDİRDİ

Afganistan Cumhurbaşkanlığı sarayından yapılan resmi açıklamada, Parlamentonun bu kararının Anayasa’nın 92 maddesine aykırı olduğu belirtilerek uygulanamayacağı belirtildi.

Afganistan’da 17 bakan, parlamentonun alt kanadı olan Lowazi Jirga’da bakanlıklarının çalışmaları ve bütçelerinin kullanımı ile ilgili olarak milletvekilleri tarafından dinlenerek çalışmaları değerlendiriliyor. Afgan yasalarına göre, parlamento belli aralıklarla kabine üyesi bakanların icraatlarını dinleyerek görevlerinde kalıp kalmayacakları konusunda oylama yapıyor.

KABİL, (DHA) –