07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 4.5G teknolojisi ‘4.5G Türkiye’ töreniyle İstanbul’da tanıtıldı

4.5G teknolojisi ‘4.5G Türkiye’ töreniyle İstanbul’da tanıtıldı

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 4.5G IMT-Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla İstanbul'da '4.5G Türkiye' töreni düzenlendi. Törene Türk Telekom, Turkcell, Vodafone yetkilileri ve bürokratlar katıldı.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, BTK tarafından 4.5G IMT-Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada; son dönemde yaşanan terör olaylarına değinerek şehit yakınlarına başsağlığı diledi. 4.5G’yi ilk gününde 4,5 milyon abonenin aktif olarak kullanmaya başladığını belirten Sayan, “İlkleri yaşadığımız bu günde terörün son bulmasını diliyorum. Şehitlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum. 1 Nisan 2016 Türkiye için çok önemli bir gün. Sizlerle birlikte dünyada kullanılan en son mobil iletişim teknolojisi olan IMT Advantage hizmetine dün gece, 10 saat önce, bugünün ilk saatleri itibariyle ülkemize hoş geldin demenin ve bu hizmeti vatandaşlarımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 10 saat gibi bir sürede 4.5G’nin ilk gününde 4,5 milyon abonemiz 4.5G hizmetini aktif olarak kullanmaya başladı. Bunun da haberini vermek istiyorum. Bakanlığımız, kurumumuz ve işletmeciler tarafından uzun süre yürütülen çalışmalar neticesinde bugün bunların neticelerini almaya başladık. Yeniden 4.5G teknolojisinin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Türkiye’yi bilgi teknolojileri ve iletişim yolunda sadece kullanan değil aynı zamanda üreten bir ülke haline gelmesi içinde bugün önemli bir gün” dedi.

“4.5G HİZMETLERİNİ DÜNYADA EN HIZLI KULLANAN ÜLKE KONUMUNDAYIZ”

4.5G teknolojisi hakkında bilgi veren BTK Başkanı Sayan, “Bugün startını vermiş olduğumuz 4.5G hizmetleri bir önceki nesil olan 3G mobil hizmetlere göre birçok üstünlük getiriyor. 4.5G ile en az 10 kat daha hızlı internete kavuşmuş olduk. Buradan şunun da müjdesini vermek istiyorum. 4.5G hizmetlerine dünyada en hızlı kullanan ülke konumundayız. Mobil geniş bant internette en hızlı ortalamalara sahip ülke biziz bugün itibariyle. Veri paketlerinde gecikmenin azalması, daha net video görüşmelerin gerçekleşmesi kapsama alanı ile ilgili sorunlarının azalması da 4.5G ile mümkün. Bu imkânlar sayesinde önümüzdeki süreçte çok daha yenilikçi ve hayallerimizin de ötesinde mobil uygulamalarla tanışmaya artık hazırız. 4.5G ile birlikte aynı zamanda doğal afet durumlarında yetkililer arasında koordinasyon sağlanması, iletişimin kesintisiz sürmesi, mobil sağlık uygulamalarının artmasından dolayı hastanelerin yükünün de azalması mümkün. Bu hizmetler aynı zamanda verimlilik artışı ve yeni iş imkanlarının da gelişmesiyle birlikte ekonomimizin gelişmesine de önemli katkılar sağlayacak. 4.5G ile yapabileceklerimize birkaç örnek vermem gerekirse fiber alt yapının çeşitli nedenle gitmediği alanlarda yaşayanlar normal DSL hızlarına göre daha yüksek hızlı internet imkanına kavuşmuş olabilecekler” ifadelerini kullandı.

İstanbul, (DHA) –