07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 2015 yılında 56 bin kişi ‘Doğa için gönüllüyüm’ dedi, TEMA Vakfı’na katıldı

2015 yılında 56 bin kişi ‘Doğa için gönüllüyüm’ dedi, TEMA Vakfı’na katıldı


TEMA Vakfı, bu yılki Bölgesel Gönüllü Toplantıları’nın ikincisini 2 Nisan’da Gaziantep’te düzenledi. Türkiye’nin 18 farklı ilinden gelen 330 TEMA gönüllüsü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde buluştu. Toplantıda, TEMA Vakfı’nın 2015’te 56 bini aşkın yeni gönüllüye ulaştığı ve çok yakında toplam gönüllü sayısının 600 bine ulaşacağı açıklandı.

Gaziantep’teki Bölgesel Gönüllü Toplantısı’na Gaziantep il protokolü, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Yönetim Kurulu Üyesi Canan Barut, TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu, TEMA Vakfı yöneticileri, il temsilcileri ve gönüllüler katıldı.

Sivil toplum gücünü gönüllülerden alır

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç yaptığı konuşmada doğal varlıkları koruma mücadelesinde gönüllülerin çok önemli rol oynadığına dikkat çekti.
İngiltere merkezli Charities Aid Foundation tarafından yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi’ne göre “gönüllülük için harcanan zaman” ölçüldüğünde Türkiye’nin 135 ülke arasında 132’nci sırada yer aldığını hatırlatan Deniz Ataç şunları söyledi:
“TEMA Vakfı 2014 yılında 46 bin gönüllü kazanarak kendi rekorunu kırmıştı. 2015’te bu rekoru bir kez daha kırdık ve 56 bini aşkın yeni gönüllü aramıza katıldı. Gönüllülükte Türkiye dünya sıralamasında sonlarda yer alırken böyle bir başarı elde etmemiz Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesi açısından da değerli bir kazanımdır. Sivil toplum gücünü gönüllülerden alır. Herkesi gönlüne en yakın sivil toplum kuruluşuna gönüllü olmaya davet ediyorum.”

Deniz Ataç’ın ardından Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye İletişim Koordinatörü Dr. Faik Uyanık ve TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın katıldığı ‘BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gönüllülük konulu’ bir panel gerçekleştirildi. Panelin ardından TEMA Vakfı Proje Koordinatörü Metin Şenol Fıstığımız Bol Olsun Projesi hakkında bir sunum yaptı. Panel ve sunum katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.