07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ’20 yıl oluyor; Metin’in, Uğur Mumcu’nun katilleri nerede?’

’20 yıl oluyor; Metin’in, Uğur Mumcu’nun katilleri nerede?’

Görevi başındayken 20 yıl önce polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren gazeteci Metin Göktepe, Esenler'de bulunan Kemer Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anıldı.

Göktepe’nin Esenler Kemer Mezarlığı’ndaki kabri başında gerçekleşen anma törenine annesi Fadime Göktepe, çok sayıda gazeteci arkadaşı, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan katıldı.

“METİN’İN KATİLLERİ NEREDE?”
Anma sırasında konuşan Fadime Göktepe, “Hoşgeldiniz. Sizlere çok teşekkür ederim. Beni hiç yalnız bırakmadınız. Metin’i kaybedeli 20 yıl oluyor. 20 yıldır benimle birliktesiniz. Metin’in katilleri nerede, Uğur Mumcu’nun katilleri nerede? Onlar neden çıkmıyor” diye konuştu.

“HUKUK ADALETTEN GİTTİKÇE UZAKLAŞIYOR”
Bugünlerde Metin Göktepe’lere daha çok ihtiyaç olduğu bir dönemden geçtiklerini belirten CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Hukuk adaletten gittikçe uzaklaştırılıyor. İnsan hakları ihlalleri alabildiğince büyüdü. Bugün Diyarbakır, Cizre, Silopi ve Şırnak’ta maalesef insanlar en temel insan hakkı yaşam hakkını bile koruyamıyor. Bu konuda bizlere düşen Metin Göktepe’ye layık olacak şekilde bu hak ihlallerini sonlandırmak; özgürlüğü, demokrasiyi barışı bu ülkeye getirebilmek için daha çok çalışmak” dedi.

“ÖZGÜRLÜK VE ADELET GETİRENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, “Bugün Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Cizre’de yaşananlar bugün Suruç’ta ve Ankara’da yaşananlar Metin’i aramızdan alan bu katliam zihniyetinin devamı. Ama bu ülke topraklarında eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesi ve bir direniş geleneği de var. Bizler bugün burada Metin’e ve yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımıza bir kez daha söz veriyoruz ki; bu ülkenin gerçek sahipleri olarak bu ülkeye barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet getirene kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÖLDÜRÜLEN BÜTÜN GAZETECİLERİ SAYGIYLA ANIYORUM”
Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da, “Onlarca gazetecinin tutuklu olduğu, hüküm giydiği yine basın kuruluşlarının tehdit ve şantajlarla baskı altına alındığı bir atmosferde Metin Göktepe’yi anıyoruz. Emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesiyle, kendi geleceğimizi inşa etmeye olan inancımla Metin Göktepe şahsında, yitirdiğimiz, öldürülen bütün gazetecileri saygıyla anıyorum” ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından da Fadime Göktepe ve törene katılanlar Göktepe’nin mezarına karanfil bıraktı.

İhsan YALÇIN/İSTANBUL, (DHA)