07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 20 terörist öldürüldü

20 terörist öldürüldü

SURİYE'de sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü DEAŞ'ın 88, PKK/PYD'nin ise 6 merkezi karadan ateş altına alınarak imha edildi, 20 terörist etkisiz hale getirildi. DEAŞ militanlarının tanksavar roketi ile saldırdığı 2 tank da ise hasar oluştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 88 günden bu yana yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda terör örgütleri DEAŞ’ın 88, PKK/ PYD’nin ise 6 merkezi karadan hedef alınarak vuruldu. Hava harekatı düzenlenmeyen harekatta, 214 mahalde denetim ÖSO’ya geçti, 1780 kilometrekarelik alan terör örgütü DEAŞ’tan temizlendi. Çatışmalarda ÖSO’nun 2 askeri yaralandı ve PKK/PYD’li 12, DEAŞ’lı 8 terörist etkisiz hale getirildi. DEAŞ militanlarının tanksavar roketi ile saldırı düzenlendiği 2 tankta da hasar oluştuğu belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından harekatın son durumuna ilişkin yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Karadağ sektöründe karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile muhalif unsurlardan oluşan yedi Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından Al Azrak ve Al Ghuz’da kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif yaralanmış, 12 PYD/PKK ve 8 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ mensuplarınca, El Bab batısında yer alan Al Kufayr bölgesinde 2 Tanka güdümlü tanksavar roketi ile yapılan saldırı sonucu personelimizde herhangi bir zayiat meydana gelmemiş, her iki tank da hafif hasar almıştır. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 214 meskun mahalde yaklaşık 1780 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 88 DEAŞ hedefine, 6 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak ‘yerde bekler’ uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmemiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 1 mayın ve 50 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 40 mayın ve 1637 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

KİLİS, (DHA)