07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 114’üncü doğum gününde Nazım Hikmet pulu

114’üncü doğum gününde Nazım Hikmet pulu

BURSA, (DHA) - BURSA’nın merkez Nilüfer Belediyesi, dünya şairi Nâzım Hikmet’in 114’üncü doğum yılında ilklere imza atıyor. Nâzım'ın 11 yıllık Bursa Cezaevi’ndeki günlerini anlatan 'Bursa’nın Nâzımı' belgeselini sevenleriyle buluşturmaya hazırlanan Nilüfer Belediyesi, şair için Türkiye tarihinde ilk kez kişisel pul da çıkardı.

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Nâzım Hikmet’in doğumunun 114’üncü yılında Nilüfer’de çok anlamlı etkinlikler düzenlenecek. Başkanlığını CHP’li Mustafa Bozbey’in yürüttüğü Nilüfer Belediyesi tarafından, Nâzım Hikmet’in doğum günü olan 14 Ocak günü düzenlenecek gecede dünya şairi anlamlı etkinliklerle anılacak. Şairin kendi adını taşıyan kültürevindeki etkinlik, saat 18.00’de ‘Yapraklara Dallara’ adlı serginin açılışı ile başlayacak. Sergide Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde kaldığı yıllarda ürettiği yüzlerce şiirden seçkiler yer alacak. Etkinlikte Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Bursa’nın Nâzımı’ adlı belgesel ilk kez izlenime sunulacak. ‘Bursa’nın Nâzımı’ belgeselinde, Nâzım’ın 11 yıllık Bursa hapisliği süresince yanında olan insanların, tanıkların röportaj, anı ve belgelerine yer veriliyor.

TÜRKİYE TARİHİNDE İLK NÂZIM HİKMET PULU

Nilüfer Belediyesi dünya şairinin 114’üncü doğum yılında bir başka ilke daha imza atacak. Nâzım Hikmet’in mücadeleyle geçen hayatı ve eşsiz edebi kişiliğinin bir kez daha hatırlanması amacıyla Nilüfer Belediyesi, PTT işbirliğiyle Türkiye tarihinde Nâzım Hikmet adına ilk kişisel pulu çıkartıyor. Fiyatı 1.40 TL olan bu çok özel pul ve ilk gün zarfları 14 Ocak Perşembe günü Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenecek gecede konuklara armağan edilecek.

Gece, Hasan Yükselir’in Nazım’ın şiirlerinden bestelediği şarkılardan oluşan ‘Sevda Ateşten Bir Gömlek’ adlı konseriyle son bulacak.