24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Görüşme için Vatikan’a Bağış Yapıldı İddiası
Görüşme için Vatikan’a Bağış Yapıldı İddiası

Görüşme için Vatikan’a Bağış Yapıldı İddiası

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Papa’yla görüşebilmek için Vatikan’a yüklü miktarda bağış yaptığını iddia etti. Pekşen, “Vatikan’a Papa’yı ziyarete giden Erdoğan’ın bu ülkeye yüklü miktarda bağış yapmış ve bu sayede Papa ile görüşebilmiştir” diye konuştu.

Görüşme için Vatikan’a Bağış Yapıldı İddiası

TBMM’ye tek soruluk önerge veren CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, bu ziyaret için Vatikan’a ne kadar bağış yapıldığını sordu.

Sözcü’de yer alan ahbere göre Pekşen yazılı önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Papa’dan randevu almak için Vatikan’a milyonlarca dolarlık bağış yapılarak Hristiyanlığın tanıtımı, yaygınlaşmasına katkı sağlayan ve bu konuda büyük bir iştahla destek olan AKP kanser ilaçları üretimine neden 70 milyon dolarlık kaynak ayırmamaktadır.”

“AKP iktidarının beceriksiz yandaşlara emanet ettiği dış politikayla birlikte rüşvet ve bağışa dayalı yeni bir dış politika anlayışı ortaya çıktı. Artık herhangi bir ülke liderinden randevu almak için ya rüşvet olarak o ülkeden uçak, veya et almak gerekiyor ya da o ülkeye bağış yapmak gerekiyor. Son olarak Vatikan’a Papa’yı ziyarete giden Erdoğan’ın bu ülkeye yüklü miktarda bağış yapmış ve bu sayede Papa ile görüşebilmiştir. Buradan 80 milyon adına soruyorum Papa ile görüşmek için bu ülkenin gariban halkının parasını ‘Haçlı ittifakının merkezi’ dediği Vatikan’a nasıl vermiştir?”