27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Erdoğan’dan Bedelli Çarkı
Erdoğan’dan Bedelli Çarkı

Erdoğan’dan Bedelli Çarkı

Bayram namazı çıkışında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha önce Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘ihtiyaç var’ açıklamasına “Gündemimize almak şehitlere saygısızlıktır” diyerek cevap verdiği bedelli askerlikle ilgili de şu açıklamayı yaptı: Bedelli askerlikle ilgili ihtiyaç var.

İşte Erdoğan’ın bedelli askerlikle ilgili önce açıklamalrıyla çelişen son yanıtı;

“Genelkurmay’la oturup konuşacağız”

“Kalıcı bir bedelli askerlikten öte, bir defa bedelli askerliğin sınırı ne olacak, şartları ne olacak? Bu konuda tabii bunu belirleyecek olan bir yerde de herhalde biz siviller olmaktan öte askeri erkan. Yani Genelkurmay. Onlarla oturacağız, konuşacağız. Genelkurmay Başkanlığımız ‘Bize şu kadar asker gerekiyor’ dediği zaman biz kalkıp da Genelkurmay’ın bu talebini bir kenara koyamayız.”

“İhtiyaç ortada… Gündemimizde var”

“Türkiye’de şu anda zaten bizim Silahlı Kuvvetlerimiz ciddi oranda profesyonel orduya geçmiş durumda, hala da devam ediyor. Ama şimdi bu bedelli askerlikle ilgili de bir ihtiyacın olduğu ortada. Temennimiz o ki inşallah seçimlerden sonra bunu Türk Silahlı Kuvvetleri ile oturacağız, konuşacağız. İhtiyaç nedir? Yaş sınırları ne olacak? Bunları belirledikten sonra da bunun adımını atacağız. Yani gündemimizde var.”