24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Aynı Hikaye… “Saldırı Suriye’nin Kimyasal Silah Kullanımı Sonucu”
Aynı Hikaye… “Saldırı Suriye’nin Kimyasal Silah Kullanımı Sonucu”

Aynı Hikaye… “Saldırı Suriye’nin Kimyasal Silah Kullanımı Sonucu”

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’ye karşı hava saldırıları düzenlenmesi emrini verdiğini açıkladı. Fransa ile İngiltere’nin de bu operasyonda ABD’ye katıldığını belirten Trump, bu saldırının Rusya’nın Suriye’yi kimyasal silah kullanımı konusunda engelleyememesinin doğrudan bir sonucu olduğunu savundu.

Aynı Hikaye… “Saldırı Suriye’nin Kimyasal Silah Kullanımı Sonucu”

Trump’ın açıklamasının hemen ardından da Suriye’nin başkenti, Şam yakınlarında patlama sesleri geldiği haberleri geçmeye başladı. Trump, Türkiye saati ile 04.00 sıralarında kameralar karşısına geçerek, ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ile birlikte, kimyasal silah kullandığı öne sürülen Esad güçlerini vuracaklarını duyurdu.

 

“Bunlar bir canavarın işlediği suçlardır”

Konuşmasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, erkek, kadın, çocuk demeden sivilleri hedef aldığını, kimyasal silahlarla onları soluksuz, acılar içinde bıraktığını söyleyen Trump, “Bütün bunlar bir insanın yapacağı şeyler olamaz, bunlar bir canavarın işlediği suçlardır” dedi.

Dünyada kimyasal silahların yasaklandığına değinen Trump, “Bu akşam giriştiğimiz harekatın amacı, kimyasal silahların kullanımına, üretilmesine ve dağıtılmasına karşı güçlü bir engel koymak. Bu engeli kurmak ABD’nin de ulusal önceliklerinden biri” dedi.

Trump, Duma’da kimyasal silahların kullanılmasının önemli bir askeri gerginlik yarattığını söyledi ve Fransa ile İngiltere’nin de bu operasyonda ABD’ye katıldığını belirtti.

Rusya’yı suçladı

Trump, bu saldırının Rusya’nın Suriye’yi kimyasal silah kullanımı konusunda engelleyememesinin doğrudan bir sonucu olduğunu savundu. Rusya’ya da çağrı yapan Trump, Moskova’nın ‘karanlık yolu mu seçeceğine yoksa medeni uluslar arasına mı katılacağına karar vermesi’ gerektiğini söyledi.

Trump, operasyonların Suriye rejimi kimyasal silahlar kullanmaya son verene kadar süreceğini ifade etti.

Trump’tan ikinci açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye saatiyle 06.45 sıralarında yaptığı ikinci açıklamada, Suriye’ye yönelik operasyonun sebebini şöyle açıkladı:

“Bu gece attığımız adımın sebebi, Şam’ın yaptığı gibi kimyasal silahların kullanılması ve yayılmasına yönelik caydırıcı olmaktır. Bu cevabınız, Suriye rejimi yasaklanmış kimyasalları durdurana kadar devam edeceğiz.”

Trump, Suriye rejimini destekleyen Rusya ve İran’ı da şu sözlerle eleştirdi:

“Hangi ülkeler, böylesine bir cinayetten sorumlu olan bir rejimle özdeşleşmek ister. Ülkelerin, yanlış ulusları, diktatörleri ve katilleri dost olarak seçmesi ne kadar doğrudur? Putin ve hükümeti dünyaya şöyle bir vaatte bulunmuşlardı: Suriye’nin kimyasal silahları imha edilecek diye. İşte bizim verdiğimiz cevap, Rusya’nın bu vaadi yerine getirmemesine verilmiş cevaptır.”