27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Askerin Süt İhalesi ‘Evet’çi Pınar’a
Askerin Süt İhalesi ‘Evet’çi Pınar’a

Askerin Süt İhalesi ‘Evet’çi Pınar’a

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kerevitaş’ın orduya yemek sağlanması ihalesini kazandığını açıkladı. Haberin ardından Yıldız Holding bünyesindeki Kerevitaş hisseleri yüzde 9 artışla 127.7 TL’ye çıktı. Bakan Canikli aynı zamanda süt ihalesini de Pınar Süt’ün kazandığını söyledi.

Askerin Süt İhalesi ‘Evet’çi Pınar’a

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, kışlalardaki asker zehirlenmeleri nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan protokole ilişkin, “2018 yılından itibaren et ve et mamullerini Et ve Süt Kurumu’ndan yıllık 510 milyon TL’ye alacağız” dedi.

Murat Ülker 2 milyarlık hisse devrinin nedenini açıkladı

Bakan Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) organik ürün tüketimine yönelik yeni bir uygulama başlattıklarını, bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu’daki askeri birliklerde tüketilmek üzere organik süt ve yumurta alınacağını söyledi.

HİSSELERİ YÜZDE 10’UN ÜZERİNE ÇIKTI

Ülker’in Kerevitaş şirketinin TSK’ya yemek sağlayacağının açıklanmasıyla şirketin hisseleri yüzde 10’un üzerinde değerlendi. Kerevitaş hisseleri saat 11.58’de yüzde 10.85 primle 129.80 liradan işlem gördü. Aynı dakikalarda BIST 100 yüzde 0,62 yükselişle 118.244 puanda yer aldı.

MURAT ÜLKER DE HİSSEDARI

Hisseleri borsada işlem gören Kerevitaş’ın yüzde 46.1’i Yıldız Holding’e, yüzde 10.34’ü Ufuk Yatırım A.Ş’ye, yüzde 9.98’i Murat Ülker’e, yüzde 8.13’ü Ahsen Özokur’a, yüzde 7.3’ü Trade Turk Gıda’ya, yüzde 18.03’ü ise halka açık.

BAKAN CANİKLİ: KENDİNİ İSPAT ETMİŞ FİRMALARDAN ALIM YAPACAĞIZ

Bakan Canikli, ürünü piyasada bir marka altında üreten ve kendini ispat etmiş firmaları çağırarak alımları yapacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Somut olarak diyelim beyaz peynir, süt, yumurta, bunlar ihtiyacımızı karşılayacak şekilde herhangi bir kamu kurumu tarafından üretilmemektedir. Bunları piyasadan temin etmek durumundayız. Bunların alımlarıyla alakalı diyelim beyaz peynir… Beyaz peynirde rafta ürünü olan firmalar belli. Aşağı yukarı 14-15 firma söz konusu, isim vermeyeyim burada.

Biz bu firmaları doğrudan davet ediyoruz ve yarışmayı onlar arasında yapıyoruz. En son organik süt alımında… Önce yumurtayı vereyim. Toplam Türkiye’de üretimi yapan 14 firma bulunmaktadır. Tamamıyla bağlantıya geçtik, 6 tanesi ilgilendi, teklif vermek istediğini belirtti. Sonunda en düşük fiyatı veren firma organik yumurta temini noktasında işi almış oldu.”

SÜT İHALESİ REFERANDUMDA ‘HAYIR’ ÇIKTIĞI İÇİN KARŞIYAKA SPONSORLUĞUNU BİTİRMEKLE TEHDİT EDEN PINAR’A 

“Yine organik süt ile ilgili olarak da burada sınırlı sayıda firma bu konuda, 11 firma söz konusu. Bu firmalardan 3 tanesi ilgilendi. Bu üç firma davet edildi ve organik süt üretimi temin-tedarik işini en düşün fiyatı veren Pınar Süt aldı.

Yine aynı şekilde balık-konserve işinde bu konuda isim yapmış 3 firmayı davet ettik. Dardanel, kerevitaş ve bir de Pınar. Bunları yarıştırdık Kerevitaş aldı. Mehmetçiğimizin önüne Kerevitaş markasıyla kalitesi tanımlanmış ürün mehmetçiğin önüne ulaşacak.