19 Haziran 2018 Salı
Ana sayfa » Zarrab’ı ve AKP’yi Zora Sokan Soru
Zarrab’ı ve AKP’yi Zora Sokan Soru

Zarrab’ı ve AKP’yi Zora Sokan Soru

Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, duruşmada hakim Richard Berman’ın sorduğu en kritik soruya verdiği cevaptan geri adım attı. Hakim Richard Berman’ın “Zarrab’ın ABD ve Türk hükümetiyle iş yapıp yapmadığı” sorusuna önce “evet” cevabını veren avukat geri adım attı. Zarrab, Türkiye’deyken AKP’nin havuz kanalı atv canlı yayınında bu soruyu yanıtlamıştı.

Zarrab’ı ve AKP’yi Zora Sokan Soru

14 aydır New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, duruşmada hakim Richard Berman’ın sorduğu en kritik soruya verdiği cevaptan geri adım attı.

“Yetkilerimi aşarak bu soruyu cevapladım”

Brafman, Zarrab’ın ABD ve Türk hükümetiyle iş yapıp yapmadığı sorusunu yetkilerini aşarak ‘Evet’ şeklinde cevap verdiğini açıkladı.

“Zarrab’ın izni olmadan cevap verdim. İfademi kabul etmeyin”

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre; Zarrab’ın avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giulani ile eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey’in, savcılığın ‘çıkar çatışması var’ iddiasına yönelik yapılan duruşmada hakim Berman’ın sorularını yanıtlayan Brafman, mahkemeye sunduğu yeni dilekçede soruya Zarrab’ın izni olmadan cevap verdiğini öne sürdü.

İşte Hakim Berman ve Zarrab’ın avukatı Brafman arasında mahkemede geçen o diyalog;

Hakim Berman: “Dünkü yazılı emrimdeki son soru. Türkiye ve ABD’nin hükümet üyeleri, bürokratları veya hükümetlere bağlı kuruluşlar Zarrab veya ona bağlı kuruluşlarla iş mi yapıyor? Eğer cevap evet ise, açıklayabilir misiniz?”

Avukat Brafman: “Sanırım bu davanın durumu, suçlamalar, dinamikleri esas alındığında cevap ayrıcalıklı olarak ‘ Evet’ olabilir.”

Hakim Berman: “Anladım.”

Avukat Brafman: “Fakat durum Giuliani’ nin, Türkiye adına yaptığı veya yapmadığı şeyleri kesinlikle etkilemez.”

Hakim Berman: “Tamam. Bu nedenle, bu cevapları tavsiye ve öneriler altında alabilir miyim?”

Reza Zarrab, Türkiye’de AKP’nin kontrolünmdeki havuz kanalı atv’deki canlı yayında Türkiye’deki cari açığın Yüzde 15’ini tek başına kapattığını, arkasına Türk bayrağını koyarak kendisi açıklamıştı.

İşte Zarrab’ın o açıklaması;

Zarrab’ın Türkiye’deki bakanlarla arasındaki rüşvet iddiaları da ABD’deki davanın eski savcısı Bharara tarafından dava dosyasına konulmuştu. İşte o haberin ayrıntıları;