27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Yandaş Gazeteden Flash Bellek İtirafı
Yandaş Gazeteden Flash Bellek İtirafı

Yandaş Gazeteden Flash Bellek İtirafı

Tuncay Özkan’ın savcılığa teslim ettiği flash belleğin FETÖ’nün arşivi olduğu ortaya çıktı. Flash bellek 11 yıl önce Hava Kuvvetleri’nde soruşturma konusu oldu. Belleğe ilişkin Hava Kuvvetleri’nde yapılan çalışmanın ise darbenin kilit ismi Adil Öksüz’ün talimatıyla engellendiği iddia edildi. Yeni Şafak’ın iddianameye dayandırdığı haberine göre, Adil Öksüz 11 yıl önce de Hava Kuvvetlerinde kritik bir soruşturmayı engelleyebilecek güçteydi.

“Tuncay Özkan’ın teslim ettiği flash belleği Adil Öksüz kararttı”

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’ın İstanbul Başsavcılığı’na teslim ettiği ve 10 yıllık mahrem bilgilerin bulunduğu flash belleğin hikayesi, FETÖ’nün hava kuvvetlerindeki mahrem yapılanmasına ilişkin iddianamede yer aldı.İddianamedeki bilgilere göre flash bellek 11 Aralık 2006’da İzmir’de FETÖ’ye mensup olduğu düşünülen askeri bir personel tarafından belediye otobüsünde düşürüldü.

Adil Öksüz devreye girdi

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, içinde hem FETÖ’cü askerler hem de FETÖ’ye karşı olan askerlere ilişkin fişlemelerin bulunmasından dolayı, flash bellek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na iletildi. Darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz’ün ise bu konuda yıllar önceye sahneye çıktığı belirlendi. Bellek, o dönem Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürü FETÖ’cü Albay Selçuk Başyiğit’e ulaştırıldı.

“Sivil imamın komutanlardan önce haberi oldu”

İtirafçı olan Başyiğit, flash diske ilişkin önemli bilgiler verdi. Başyiğit, o dönem kendisinden sorumlu sivil imam ‘İbrahim’ kod isimli Cafer Sarıkaya’nın, düşürülen flash bellekten komutanlardan önce haberdar olduğunu söyledi. Bilgileri dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert’e arz etmeden Sarıkaya’nın kendisini aracıyla alarak, Ankara Bahçelievler’deki bir apartmana götürdüğünü söyleyen Başyiğit, burada Öksüz’le görüştüğünü anlattı.

“Bir arkadaşımız düşürmüş. Evet bunlar doğru”

Adil Öksüz’ün Hava Kuvvetleri’nden sorumlu en etkin kişi olarak tanıtıldığını söyleyen Başyiğit, görüşme sırasında flash bellekle ilgili konuşurken Adil Öksüz’ün ağlamaklı olarak ‘Bir arkadaşımız düşürmüş. Evet bunlar doğru’ diyerek bilgilerle ilgili ne işlem yapacağını sorduğunu söyledi.

“Akın Öztürk devreye girdi”

Bu toplantıdan sonra flash diske ilişkin TSK içinde yapılan soruşturma kapatıldı. O dönem flash belleği inceleyecek olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Erol Özgil ve İstihbarat Daire Başkanı Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu’na ait ses kayıtları sızdırıldı. İki isim de görevden alındı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine Orgeneral Akın Öztürk getirildi ve Öztürk dosyayı kapattı.

“Kılıçdaroğlu açıklamış, Özkan savcılığa teslim etmişti”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü Meclis Grup toplantısında söz konusu flas belleğin Tuncay Özkan tarafından bir kez daha savcılığa teslim edileceğini açıklamıştı. Tuncay Özkan da grup toplantısının ardından flash belleği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmişti.