23 Nisan 2018 Pazartesi
Ana sayfa » “Rus Uçağını Düşüren Pilotun FETÖ Bağı Yoktu”
“Rus Uçağını Düşüren Pilotun FETÖ Bağı Yoktu”

“Rus Uçağını Düşüren Pilotun FETÖ Bağı Yoktu”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun, TBMM Darbe Araştırma Komisyonu‘na gönderdiği metnin detayları ortaya çıktı. Fethullah Gülen ile görüşmesi kararını Tayyip Erdoğan ile birlikte aldıklarını söyleyen Davutoğlu, Rus uçağını düşüren pilotun FETÖ bağı yoktu dedi.

İşte NTV’den Deniz Kilislioğlu’nun haberine göre Davutoğlu’nun darbe komisyonuna verdiği ifadeden başlıklar;

“Erdoğan’la birlikte karar verdik”

“2013 BM Genel Kurulu toplantısına seyahatim öncesinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız değerlendirmede, bu yapının gittikçe artan bir şekilde Türkiye karşıtı çevrelerce kullanılmaya müsait hale gelmesi hasebiyle, Gülen’in daha önce yapılan çağrılar çerçevesinde Türkiye’ye getirilerek kontrol altına alınmasının gerekli olduğu kanaatine vardık” s

Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılınca şüphelerim somutlaştı

“MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılması,  o döneme kadar daha çok dini cemaat ve sivil toplum hareketi olma nitelikleriyle öne çıkan bu yapının gerçek niteliği ve hedefleri konusundaki soru işaretlerini pekiştirdi.”

“Rus uçağını düşüren pilotun FETÖ bağlantısı yok”

 

“Talimatını verdiğim angajman kuralları Rusya dahil hiçbir ülkeyi hedef almamıştır, ancak aynı angajman kuralları hangi ülkeden olursa olsun savaş şartlarındaki bir ülkeden hava sahamızı ihlal eden bütün hava araçlarını kapsamıştır. Bu olayda uçağı düşüren pilotun FETÖ/PDY ile irtibatlı olup olmadığı hususuna gelince, angajman kuralları konusunda talimat veren bir Başbakanın, Genelkurmay Başkanı ya da Hava Kuvvetleri Komutanı’nın, bu angajman kurallarının hangi askerimiz tarafından nerede ve ne zaman uygulanacağı konusunu öngörmesi mümkün değildir. Pilot ya da TSK mensubunun örgüt bağlantısı varsa tetkik edilmesi gerektiğini söyledim. Genelkurmay Başkanımız daha sonraki görüşmemizde pilotun geçmişini ve ilişkilerini araştırdıklarını ve somut bir irtibat tespit edilemediğini bildirmiştir.”