27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » “Möhteşem Keografi Hazırlayabilmirik Amma…”
“Möhteşem Keografi Hazırlayabilmirik Amma…”

“Möhteşem Keografi Hazırlayabilmirik Amma…”

Şampiyonlar Ligi grup maçlarının 3. turunda Çarşamba günü oynanan Karabağ – Atletico Madrid karşılaşması berabere bitince Azerbaycan’da tam anlamıyla tarihi bir gece yaşandı. Havuz gazetesi Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in “”En ezik kareografi”başlıklı utandıran yazısına Azerbaycan’dan tokat gibi yanıt geldi:O dogrudur ki biz möhteşem keografi hazırlaya bilmirik amma stadionu yandırmırıq sizin qib azarkeşi linç etmirik silah işletmirik!

“Möhteşem Keografi Hazırlayabilmirik Amma…”

Şampiyonlar Ligi grup aşamasının 3. turunda Çarşamba günü oynanan Karabağ – Atletico Madrid karşılaşması Azerbaycan futbolu için tarihi bir maç oldu. Karabağ, Madrid ekibi ile berabere kalarak Azerbaycan adına Şampiyonlar Ligi’nde ilk puan kazanan takım oldu. Karabağ takımının beraberliğine sevinenlere havuz gazetesi yazarı “En ezik kareografi” başlığıyla utanç dolu bir yazı kaleme aldı. Tezel’e cevap Azeri milletvekili ile bir Azeri sosyal medya kullanıcısından geldi.

Havuz yazarı Tezel’in Sabah gazetesinde yazdığı köşe yazısı Azerbaycan’da birçok insanın tepkisini çekti. Mevlüt Tezel, “En ezik kareografi” başlığıyla kaleme aldığı yazıda maçı izleyen taraftarlarının desteğine “futbol tarihinin en fakir, en ezik, en komik koreografisi bu olsa gerek. Olsun, yavaş yavaş onlar da öğrenecek futbol kültürünü” yakıştırmasını yaptı.

“Futbol tarihinin en fakir, en ezik, en komik koreografisi”

“Tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne katılan Azerbaycan takımı Karabağ, ilk puanını evinde Atletico Madrid’e karşı aldı. 0-0 biten maçtan en ilginç görüntü ise Karabağ taraftarlarının, A4 kağıtlarına ‘Qarabağ’ yazıp şeffaf dosyaya koyup koreografi yapmalarıydı. Futbol tarihinin en fakir, en ezik, en komik koreografisi bu olsa gerek. Olsun, yavaş yavaş onlar da öğrenecek futbol kültürünü.”

Havuz yazarına Azerbaycan’dan tokat gibi yanıt

Azeri parlamenter Ganire Paşayeva tepkisini Twitter’da, “Bu çirkin yazını kınıyoruz. “Sabah” gazetesinde böyle bir yazı tüm Azerbaycanı derinden yaralamıştır. Azerbaycan insanları özür bekliyor”mesajıyla ortaya koydu.

Twitter’da Rauf adındaki Azeri kullanıcı da haklı olarak şu cevabı yazdı:

“O dogrudur ki biz möhtəşəm keografi hazırlaya bilmirik amma stadionu yandırmırıq rəqib azarkeşi linç etmirik silah işlətmirik!” ( Doğru, biz muhteşem koreografi yapamıyoruz ama stat yakmıyoruz, rakip taraftarı linç etmiyoruz, silah kullanmıyoruz!)

Havuz yazarı utandıran yazıyı böyle savundu: Eğlenceli bir yorumdu

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yaparak “Eğlenceli bir yorumdu,Azerbaycan ve Karabağ halkından özür dilerim” ifadelerini kullandı.