24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » “Kürdistan Referandumu Sonuçları Şaibeli”
“Kürdistan Referandumu Sonuçları Şaibeli”

“Kürdistan Referandumu Sonuçları Şaibeli”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY’den dün yapılan bağımsızlık referandumuna katılım oranının da, çıkan sonuçların da şaibeli olduğunu ileri sürerek “Senin bağımsızlığını kim kabul edecek? Dünya İsrail’den ibaret değil ki. Bunlar sadece biz yaptık oldu demek istiyorlar. Olmayacak. Yaptırımlarımızı uygulamaya başlayınca ortada kalacaksın. Barzani’den bu yanlışı yapmasını beklemiyorduk, yanılmışız” ifadelerini kullandı. Erdoğan eğitim sistemiyle ilgili özeleştiride bulunarak, “Eğitim-öğretim ve kültür alanında arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık” dedi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç da yer aldı.
Törende hitap eden Erdoğan, ‘araştırma üniversitesi’ olarak belirlenen 10 üniversiteyle yedek olarak belirlenen üniversiteleri açıkladı.

 

ERDOĞAN’DAN BARZANİ’YE: SENİN BAĞIMSIZLIĞINI KİM KABUL EDECEK?

Kuzey Irak’taki ‘bağımsızlık referandumu’nun, Irak anayasası bakımından hiçbir hükmü olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Henüz mevcut çatışmaların önü alınamamış, istikrarsızlıklar ortadan kaldırılamamışken, bir süredir yeni bir krizle daha karşı karşıyayız. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, tüm ikazlarımıza, tüm karşı çıkmalarımıza rağmen ‘bağımsızlık referandumu’nu yapmakta ısrarcı davrandı. Esasen bu referandumun, mevcut Irak anayasası bakımından hiçbir hükmü yok. İsrail dışında bu girişimi destekleyen hiçbir ülke ve uluslararası kuruluş da yok. Kuzey Irak’ın inanç ve köken bakımından çok renkli bir yapıya sahip ikliminde, tek bir grubun böyle bir teşebbüse girişmesi; yeni çatışmaların ve acıların habercisi olmaktan başka anlam taşımıyor. Şimdi yaptın. Neymiş? Yüzde 90-92 ile onaylanmış. Bunun bir kıymeti harbiyesi var mı? Senin bağımsızlığını kim kabul edecek? İsrail. Dünya, İsrail’den ibaret değil ki. Sen, bir İsrail’le neyi elde edeceksin? Bunlar siyaseti de bilmiyor. Sadece ‘Biz yaptık, oldu’ demekle olacağını zannediyorlar. Olmayacak, olamaz zaten”

“VANAYI KAPADIĞIMIZ ANDA İŞ BİTTİ”

“Biz, yaptırımlarımızı uygulamaya başladığımız andan itibaren zaten ortada kalacaksın. Bir vanayı kapadığımız anda iş, bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar, yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecek. Niye? Mecburuz, yaptırım. O zaman bunlara İsrail nereden, neyi, nasıl gönderecek? Buyursun, göndersin. Amerika’da bir görüşmemiz oldu. Netanyahu’yla münasebetleri sordular. Ben de kendilerine dedim ki ‘Her şeyden önce bir münasebetin kurulabilmesi için Türkiye ile ortak paydada buluşmak lazım. Önce kendilerine söyleyin. Nereden çıktı bu Kuzey Irak Yerel Yönetimi’nin şu anda attığı adımı desteklemek? İsrail’den başka destekleyen var mı? Bunu, kendilerine söyleyin. Önce bunu gözden geçirsinler. Bunu gözden geçirmedikçe atacağımız birçok adımı da İsrail ile bundan sonra atamayız’. Türkiye’yi bölgede, oyun kurucu olarak görmeyenlerle bizim adım atmamız mümkün değil. Türkiye, bu bölgede oyun kurucudur. Türkiye’nin, İran’ın, Irak merkezi hükümetinin yani çevresindeki tüm ülkelerin karşı olduğu bir bağımsızlık girişiminin fiilen mümkün olması ve orada yaşayanları mutlu etmesi düşünülemez”

“BARZANİ’NİN BÖYLE BİR YANLIŞA DÜŞECEĞİNE İHTİMAL VERMİYORDUK. YANILMIŞIZ”

“Bir şoföre sormuş, Kuzey Iraklı. ‘Ne yaptın, ne oy verdin?’. “‘Evet’ oyu verdim”. ‘Peki, bağımsızlığınız tanınmazsa ne olacak?’. ‘Çoluğumu, çocuğumu alacağım; Türkiye’ye gideceğim’ demiş. İşin mantığı yok. Memurunun maaşını ödeyemiyorsun. Memurunun maaşını öde, diye kredi veriyoruz. Sen kalkıp, böyle bir adımı atarken, ‘soralım’ demiyorsun. Türkiye, tabii ki buradaki süreci yorumlayıp, ona göre adım atacaktır. Açıkçası biz son ana kadar Barzani’nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk. Demek ki yanılmışız. İlişkilerimizin tarihteki en iyi seviyesinde olduğu bir dönemde, önceden hiçbir danışma ve görüşme yapılmadan alınan bu karar, açıkçası ülkemize de ihanettir. Bu mesele, Barzani tarafının iddia ettiği gibi ‘Kürtlerin hakkı’ meselesi değildir. Sen orada zaten huzur içinde yaşıyordun. Eyalet devleti olarak sürdürüyordun. Aynı şekilde sürdür. Ne gerek var bu tür yollara girmene? Kuzey Irak’taki diğer etnik grupların varlıklarından ve haklarından söz etmek, ‘Kürt düşmanlığı’ değil. Binlerce yıllık hakikati dile getirmektir. Bu girişim, onların haklarının gaspı anlamına gelmektedir”

“REFERANDUMUN SONUCU ŞAİBELİDİR”

“Kimse kimseyi kandırmasın. Referandumu Kuzey Irak yönetimi gerçekleştiriyor, tek desteği İsrail veriyor, daha sandıklar açılmadan kutlamayı PKK’lılar yapıyorsa orada masumiyet de meşruiyet de yoktur. Bu, böyle bilinsin. Nasıl ve hangi şartlarda fiiliyata geçirildiği meçhul olan bu referandumla ilgili açıklanan katılım oranı da çıkan sonuçlar da şaibelidir. Çünkü yapılan iş, şaibeli. Bu referandumu meşru kabul etmek, mümkün değildir. Irak coğrafyası, önümüzdeki dönemde en az DEAŞ tehdidi kadar hatta ondan çok daha fazla yıkıcı ve acı sonuçları olacak olayların içine itilmeye çalışılmaktadır. Türkiye sınırlarının yanı başında yaşanan böyle bir rezalete, çarpıklığa ve tehlikeye sessiz kalamaz. Buradan Irak’taki tüm aklıselim kardeşlerimize sesleniyoruz. Gelin, bu oyuna düşmeyin. Gelin, kendinizi kullandırtmayın. Bugün sizi kışkırtanlar, yarın çekip, gidecekler unutmayın. İsrail bayraklarının orada dalgalanması, sizi kurtarmaz. Ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm ihtimaller, şu anda masadadır. Hava sahaları, kara, hepsi masadadır. Bütün bu opsiyonlar, şu anda masada görüşülmektedir. Ümit ediyorum ki bunların hiçbirine gerek kalmadan Kuzey Irak yönetimi, aklını başına alır ve bu sonu karanlık olan maceradan vazgeçer”