24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » İşte Bunlar Hep Sosyal Medya Yüzünden…
İşte Bunlar Hep Sosyal Medya Yüzünden…

İşte Bunlar Hep Sosyal Medya Yüzünden…

Başbakan Binali Yıldırım, “Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor” dedi… Yıldırım’In açıklaması bir süre önce öğrencilerin önündeki Türkçe ile imtihanı görüntülerini akıllara getirdi.

İşte Bunlar Hep Sosyal Medyanın Yüzünden…

Başbakan Binali Yıldırım, bu yıl 8’ncisi yapılan Yunus Emre Enstitüsü’nün “Türkçe Yaz Okulu” kapanış programında konuştu.

“Sosyal medya dili gençlerin Türkçesini bozuyor”

Başbakan Binali Yıldırım, “Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralarına serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor” dedi.

Dilin önemine vurgu yapan Yıldırım, “Dil sadece bir iletişim aracı değildir. Değerlerimizin taşıyıcısı milli kimliğin sembolüdür. Dilini kaybeden bir millet hafızasını, benliğini hatta inancını da kaybeder. Ana dilleri zayıflayan toplumların zamanla sürüleşmesi, sömürgeleşmesi, kimliğini kaybetmesi kaçınılmazdır. Kültür emperyalizmine karşı en güçlü savunma öncelikle anadilimizi korumaktan geçiyor. Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralarına serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor. Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçeden ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘dur’ deme zamanı gelmiştir. Milli bir seferberlik ruhu ile çalışarak gençlerimize sözün, dilin, kelimelerin değerini ene iyi şekilde anlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’In açıklaması bir süre önce öğrencilerin önünde Türkçe ile imtıhanı görüntülerini akıllara getirdi. İşte o anlar;