23 Haziran 2018 Cumartesi
Ana sayfa » İsmail Kahraman’dan Vekillere Tartışma Yaratan Mektup
İsmail Kahraman’dan Vekillere Tartışma Yaratan Mektup

İsmail Kahraman’dan Vekillere Tartışma Yaratan Mektup

TBMM Başkanı İsmail Kahraman milletvekillerine bir kemtup yazarak Meclis binasının yetersiz olduğunu, binanın değişmesi gerektiğini yazdı. Kahraman’a cevap CHP milletvekillerinden geldi: Külliye’ye mi taşıyalım?

İsmail Kahraman’dan Vekillere Tartışma Yaratan Mektup

Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel’in haberine göre, Meclis Başkanı İsmail Kahraman tüm milletvekillerine 23 Mayıs Salı günü Meclis faaliyetlerine ilişkin bir mektup gönderdi.

“Mütenasip güzel bir binaya taşınalım”

Kahraman mektubunda, “57 yıllık binamız ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Gazi Meclisimiz, devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır. Zaman içinde böyle bir binanın gerçekleşmesi temennisi ile…” ifadelerini kullandı.

“Niyetleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne taşımaksa açıkça söylesinler”

Kahraman’ın ‘temennisi’ne CHP’den tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Meclis Başkanı’nın “güya faaliyetlerini anlattığı mektupta dilinin altındaki baklayı çıkardığını” belirterek, “Şaibeli bir referandumla Meclis’in denetim yetkisi elinden alındı, erkler ayrılığı bitirildi, rejim değiştirildi, sıra TBMM binasına geldi. Yeni anayasa ile TBMM’yi lağvettikleri yetmezmiş gibi fiili olarak da ortadan kaldırmak istiyorlar. Sahibinin sesi bir Meclis yaratmak istiyorlar. Niyetleri Gazi Meclis’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne taşımaksa açıkça söylesinler” yorumu yaptı.

“Milletin meclisini yandaşlara yaptıramazsınız”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te yapılan çalışmaların her maddesinin tartışmalı olduğunu belirterek, “Yetki aşımındadır. Milletin Meclisi’ni millet yapacaksa Hazine’den yaptırırsınız, halktan kesilen vergilerle yaptırırsınız ama milletin Meclisi’ni yandaşlar yapıyor. O yüzden de kimseye sormadan yapıyorlar. Kulislere bakıyorsunuz, zevksiz döşenmiş bir otel lobisi gibi. Utanılacak bir hale geldi” diye konuştu.