27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » “İsmail Kahraman Ağabeyimizdir. Her Konuda Minnettarız”
“İsmail Kahraman Ağabeyimizdir. Her Konuda Minnettarız”

“İsmail Kahraman Ağabeyimizdir. Her Konuda Minnettarız”

FETÖ’nün ‘Yalova yapılanması’ davasında tutuklu bulunan Yalova Üniversitesi eski Rektörü Niyazi Eruslu’nun, TBMM Başkam İsmail Kahraman’ı “ağabeyimizdir” diye tanıttığı video ortaya çıktı.

“İsmail Kahraman Ağabeyimizdir. Her Konuda Minnettarız”

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; ilk duruşmada İsmail Kahraman’dan “Referansım” diye bahseden Eruslu, Kahraman’ı 1967 yılından beri tanıdığını ve bu görevlere gelmesinde katkısı olduğunu iddia etti. İnternete yüklenen video kaydında ise tutuklu rektörün makamında çekilen bir 1 dakika 38 saniyelik konuşması yer alıyor.

1967’DEN BU YANA TANIYORUM

Rektör TBMM Başkanıyla arasındaki ilişkiyi şöyle anlatıyor: “İsmail Kahraman ahimizle 1967 yılından itibaren birlikteliğimiz var. Kendisini Milli Türk Talebe Birliği’nin başkanı olarak tanıyorum. Ben de o zaman teknik üniversiteye yeni giren bir öğrenci idim. Sosyal faaliyetlerimizi İstanbul’da MTTB’de yapıyorduk. İsmail ağabeyimizin bize hazırladığı fırsatları her zaman minnetle anıyoruz. Eğer bugün buralara gelmişsek MTTB’de kazandığımız tecrübelerdir. Birlik Vakfı’ndan da İsmail ağabeyimizle birlikte aynı çalışmaları yaptık. Ben orada öğretim üyeleri kulüp başkanı olarak faaliyet yapıyordum. İsmail ağabeyimiz, öğretim üyelerinin cemiyete karşı borçlarını ödemesi için platformlar hazırlıyor, konferanslar düzenliyordu. Gönülle Teşekküller Vakfı’nda daha sonra beraber çalıştık. Dolayısıyla İsmail ağabeye her konuda minnetimiz sonsuzdur.”

“KAHRAMAN TANIK OLSUN” TALEBİ

Eruslu, ilk duruşmada da mahkeme heyetine Kahramanla ilgili, “107 rektör adayı içerisinden atandım. Bana TBMM Başkam İsmail Kahraman referans olmuştu. İsterseniz bir dahaki duruşmada tanık olarak dinleyebilirsiniz” demişti. Yalova Üniversitesi’nin 2015-2016 akademik yıl açılışına Meclis Başkanı Kahraman, AKP’li Meclis eski Başkanı Bülent Annç’la birlikte katılmıştı. Rektör Eruslu, İsmail Kahraman’a fahri doktora unvanı da vermişti.