24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » İran’da IŞİD Saldırısı: 12 Ölü, 39 Yaralı
İran’da IŞİD Saldırısı: 12 Ölü, 39 Yaralı

İran’da IŞİD Saldırısı: 12 Ölü, 39 Yaralı

İran’da bugün iki stratejik saldırı düzenlendi. Meclisteki saldırıda 7 kişi öldü ve 4 kişi rehin alındı. İkinci saldırı Ayetullah Humeyni türbesi önünde gerçekleşti. Burada da 4 silahlı saldırgan türbenin içine girmeye çalıştı; 1 kişiyi öldürdü, 5 kişiyi yaraladı. Türbedeki saldırganlardan birisinin üzerindeki bomba yüklü yeleği patlattığını açıkladı. Kadın olduğu açıklanan bir saldırganın ise siyanür içip intihar ettiği belirtiliyor. İran parlamentosunda saldırganlardan birisi bombalı yelekle intihar saldırısı gerçekleştirdi. İki saldırıyı da DEAŞ üstlendi. İran, saldırılarda toplamda 12 kişinin öldüğünü, 39 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İran’da IŞİD Saldırısı: 12 Ölü, 39 Yaralı

İran meclisine yönelik silahlı saldırıda bir koruma görevlisinin hayatını kaybettiği, iki kişinin de yaralandı. Tasnim haber ajansı, doğrulanmayan kaynakların, parlamento saldırısında 7 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 kişinin rehin alındığını yazdı.

İranlı milletvekili İlyas Hazrati, 3 silahlı saldırganın iki sivili yaraladığını, saldırganlardan birinin tutuklandığını açıkladı. Hazrati, saldırganlarda kalaşnikof model silah ve tabanca olduğunu söyledi. Reuters’ın haberine göre saldırganlar meclisin kuzey kapısından girerek korumalara ateş açtılar ve içeri girmeye çalıştılar. Parlamento binasına giriş-çıkışlar kapatıldı, parlamentoya giden yollardan ise geçişe izin verilmiyor.

Mecliste kendisini patlattı

Meclise saldırı gerçekleştiren ve daha sonra 4 kişiyi rehin alan saldırgan ilk etapta polis tarafından kuşatıldı. Yanında 4 rehine bulunduğu ifade edilen saldırgan daha sonra üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirdi. Fars Haber Ajansı, 4’üncü katta bulunan saldırganın çevresinin polisler tarafında sarıldığını açıklamıştı. Saldırganın yanındaki rehinelerin akibeti henüz bilinmiyor. Saldırganların meclise kadın kıyafetleri giyerek geldikleri ifade edildi.

2. saldırı Humeyni’nin türbesine

Meclisin önünde çatışma bulunduğuna yönelik haberlerin gelmesinin hemen ardından İran devlet televizyonu, Ayetullah Humeyni’nin türbesi önünde de silahlı saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Canlı bomba kendisini patlattı

Mehr haber ajansı, Humeyni türbesine saldıran üç kişiden ikisinin gözaltına alındığını, üçüncü saldırganın ‘intihar yeleğini’ infilak ettirdiğini duyurdu. Kendini patlatan intihar bombacısının kadın olduğu bilgisini paylaşıldı. Olayda toplamda, 1 ölü 5 yaralı olduğu ifade ediliyor.

12 ölü, 39 yaralı

Reuters’a göre Humeyni’nin türbesine ise 4 saldırgan girmeye çalıştı. İran merkezli Press TV, Humeyni’nin türbesine saldıranlardan birinin ise siyanür içerek intihar ettiğini aktardı. İran, saldırılarda 12 kişinin öldüğünü, 39 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

 

IŞİD üstlendi

Terör örgütü IŞİD, İran Meclisi ve Humeyni Türbesi’nde düzenlenen saldırıyı üstlendi. IŞİD’e ait olduğu bilinen sosyal medya hesabında, “Tahran’ın merkezindeki Meclis ve Humeyni Türbesi saldırısını İslam devleti savaşçıları yaptı.” ifadesi kullanıldı. Saldırı, söz konusu terör örgütünün İran’da düzenlediği ilk eylem oldu.

IŞİD’in haber merkezi Amak, terör saldırısının hedefi olan İran parlamentosunun içinde çekilen bir görüntü yayınladı. Görüntüde, bir terörist ve yerde yatan bir kişi ekrana yansıdı.

AB Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini, “Bugün, yine çok üzücü bir gün. Saldırılara ilişkin haberleri yakından takip ediyoruz. Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le iletişime geçeceğim” dedi.

 

İşte İran’daki saldırılardan ilk görüntüler;

 

79 devriminden sonra ilk

BBC Farsça Servisi’ne göre, 1979’daki İslam Devrimi’nden sonra İran’da ilk kez Meclis’e saldırı düzenlendi.