24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Himmetçi AKP’li Meclis Üyesi
Himmetçi AKP’li Meclis Üyesi

Himmetçi AKP’li Meclis Üyesi

FETÖ’nün ‘himmet’ listesinde yer alan işadamları arasında AKP’li Sultangazi Belediye Meclisi üyesi Nazif Ersan’ın da olduğu ortaya çıktı. AKP’nin güçlü ismi Hayati Yazıcı’nın oğlunun ortağı olan işadamıyla birlikte listede yer alan Ersan’ın ismi İstanbul’daki ‘himmet’ toplantılarına katılanlar arasında gözüküyor.

Himmetçi AKP’li Meclis Üyesi

FETÖ’nün himmet planlaması listesinde yer alan işadamları arasında AKP’li Sultangazi Belediyesi Meclis Üyesi Nazif Ersan’ın da olduğu ortaya çıktı. Himmet listesi Uşak’taki FETÖ soruşturmasında deşifre olmuş, iddianameye göre işadamlarıyla ilgili MİT ve bürokrasi imamı olduğu belirtilen Hazım Sesli’den ele geçirilmişti.

Deşifre oldular…

Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’Nın haberine göre,  cemaatin 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından Uşak merkezli yapılan FETÖ soruşturmasında işadamlarıyla ilgili önemli detaylar yer aldı. Savcılığın hazırladığı iddianemeye göre FETÖ’nün MİT ve bürokrasi imamı olduğu öne sürülen işadamı Hazım Sesli’nin işadamlarını gruplara ayırdığı ve her grup için ayrı bir günde sabah-akşam toplantılar düzenlediği belirtiliyor.

Toplantılara katılmış

Sesli’den ele geçirilen belgelerdeki ünlü isimlerin himmet listesine göre, işadamı Nazif Ersan İstanbul’da yapılan himmet toplantılarına katılan isimlerden biri olarak gözüküyor. Ersan halen AKP’den Sultangazi Belediye Meclis Üyesi olarak siyaset yapıyor.

FETÖ imamı olduğu iddia elin Hazim Sesli Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun (TÜGİK) genel başkanlığını yaptığı dönemde İstanbul Girişimciler Derneği’ni (İSGİD) kurmuştu. İSGİD’in yönetim kurulu üyelerinden birisi de Nazif Ersan’dı.

Kiler’le ortaktı

Nazif Ersan, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre İstanbul merkezli Atena Tekstil Turizm Yatçılık Gıda ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Burda Marketçilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Mebitech Bilişim Anonim Şirketi ile Mega 13 Enerji Üretim Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nin yönetim kurulu üyesi ya da ortağı. Aynı zamanda Kültür Toplum ve Aile Vakfı’nın kurucusu ve yönetim kurulu üyesi. Nazif Ersan’a ait bazı şirketlerin adresi ile vakfın adresi aynı gözüküyor. Gıda ve perakende zincirlerinden Kiler’in isim hakkını kullanan Ersan ailesi 2006 yılı sonunda yollarını ayırdı. Kiler Marketler’in bir kısım şubesinin sahibi olan Engin, Atilla, Ergin, Erol, Ercan ve Nazif Ersan kardeşler, Kiler ismi altında faaliyet göstermekten vazgeçerek kendi mağazalarını ‘Kim’ alışveriş merkezleri olarak devam ettirdi. Ersan ailesi bir dönem Burda Marketçilik’te Kopuz ailesi ile de ortaklık yaptı.

Saray danışmadı Saraç da himmet listesindeydi

İBB Başkanlığı’ndan istifa eden Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın da yer aldığı himmet listesinde en dikkat çeken isim ünlü diyetisyen Ender Saraç olmuştu. Saraç, tanık olarak verdiği ifadesinde, Hazım Sesli’yi tanıdığını, cemaat ile ilişkili olduğunu bildiğini belirtmiş, “Dini sohbetlere katılıyordum. 17 Aralık sonrası elimi ayağımı çektim. Hatta Eylül 2013’e Kanal Türk’ten Show TV’ye geçtim” demişti.

 

Hayati Yazıcı’nın oğlunun ortağı da listedeydi

Himmet listesinde yer alan isimlerden birisi de işadamı İlhami Yazıcı’ydı.  AKP’nin en güçlü isimlerinden Hayati Yazıcı’ın oğlu ile İlhami Yazıcı’nın ortak şirket kurduğunu kamuyouna daha önce duyurmuştu. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Yazıcı’nın oğlu Mustafa Yazıcı, aralarında hemşehrilik bağı bulunan işadamı İlhami Yazıcı ile 2014’te ortak bir şirket kurmuştu. Şirketin, İlhami Yazıcı’ya ait Yazıcı Grup’un Tanzanya’da açtığı fabrikanın açılışından sadece 5 gün sonra kurulması dikkat çekmişti. İlhami Yazıcı, Uşak’taki FETÖ soruşturması kapsamında emniyet birimlerine ifade vermiş; Hazım Sesli’den şikâyetçi olmuştu.