24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » “Hayırsever İşadamı” ve Yakınlarının Malvarlıklarına El Konuldu
“Hayırsever İşadamı” ve Yakınlarının Malvarlıklarına El Konuldu

“Hayırsever İşadamı” ve Yakınlarının Malvarlıklarına El Konuldu

ABD’de görülen ”Atilla, ABD’ye karşı” davasında itirafçı konumunda bulunan ve İran’a yönelik ambargonun delinmesi sırasında kilit rol oynayan Reza Zarrab ve  yakınlarının mal varlıklarına el koyma kararı geldi.

“Hayırsever İşadamı” ve Yakınlarının Malvarlıklarına El Konuldu

ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı, Reza Zarrab’ın ise itirafçı olarak yer aldığı davanın üçüncü duruşması bugün görülüyor.

soL’dan Cem Boz’un haberine göre, Reza Zarrab ve ailesinin mal varlığına el koyma kararı geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ın talimatıyla Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda,”Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri yabancı devlet lehine siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin ettiği” gerekçesiyle Reza Zarrab’ın mal varlıklarına el koyma kararı verildiği belirtildi.

El koyma kararındaki listede Zarrab’ın kızı Alara Zarrab’ın da ismi yer alırken, Zarrab’ın yakın çevresi ve akrabaları da bulunuyor.

ABD’deki davada itirafçı olup sanıklıktan tanıklığa geçen Reza Zarrab, davanın dünkü oturumunda, Ziraat Bankası ile Vakıfbank’ın İran ile yapılan altın ticaretine, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın talimatıyla dahlini Zafer Çağlayan’dan duyduğunu söylemişti.

 

“Hayırsever işadamı”

Erdoğan, 2013 yılında  Reza Zarrab’la ilgili, “Altın ihracatı yapan bir zat. Ülkeye katkısının olduğunu biliyorum. Hayır işlerine girdiğini biliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilen yazı şöyle: