26 Mayıs 2018 Cumartesi
Ana sayfa » Hangisi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Ediyor?

Hangisi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Ediyor?

Türkiye 2 gündür bu konuya kilitlenmiş durumda… Manisa AKP Gençlik Kolları il Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, Soma‘da yaptığı konuşmada, “Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın” demişti. Ozan Erdem gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti. Savcılığın Erdem Hakkında soruşturma başlattığı öne sürüldü. Ancak Erdem’in 2 gündür ifadesi bile alınmadı… Öte yandan Reina’da yılbaşı gecesi gerçekleşen terör saldırısının ardından Okmeydanı’nda bir kahvehanede vatandaşları IŞİD militanları ve sempatizanlarına karşı mücadeleye davet eden ve laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri Hamit Dışkaya ve aynı zamanda Cumhuriyet gazetesinin stajyer muhabiri Ayşegül Başar, tutuklandı. 2 isim ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’le suçlandı.

İşte o 2 konuşma ve 2 ayrı uygulama;

AKP Manisa İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Manisa Başkan Yardımcı Ozan Erdem’in o konuşması şöyle;

“Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın. Gerek kendi içimizde gerek kendi dışımızda kartların yeniden karılacağını yeniden plan masalarının kurulacağını iyi bilelim. 15 Temmnuz’da İstanbul, Ankara’da bizlerde tankların savaş uçaklarının altında mücadele etmek istedik. ama evimizden çıkarken tank yok diye çıkmadık var diye çıktık. Keşke olsaydı da İstanbul, Ankara’daki o muzaffer milletin şerefine o yaşadıklarını bizde yaşayabilseydik. Kanımızı verdiğimiz gibi bu sefer kanımızı canımızı, bedenimizi değil, oyumuzu vermek zorundayız. Ama bu oyumuzu sadece kendimiz ile yakın komşularımız ailemiz ile değil, Ankara, İstanbul, Trabzon’daki akrabalarımıza 81 vilayette telefonunuzun içersindeki rehberde kim varsa açın Allah rızası için anlatın. Ben inanıyorum ki biz buradan ne kadar başarıyla çıkarsak 2023, 2053, 2071 hayal ve hedeflerimize büyük ve güçlü Türkiye idealiyle çok daha hızlı varacağız.”

İşte o konuşma;

Kendisini “sözlerim çarpıtıldı” diye savundu

“Sözlerim cımbızlanarak ve çarpıtılarak hiç söylemek istemediğim bir yöne çekildi. Bir çarpıtılmayla birlikte bu anlam çıkartıldı. Bu anlamın çıkartılmasına fevkalade üzgünüm. Partime, davama, aşığı olduğum ülkeme, kardeşliğe ve bütünlüğümüze, beraberliğimize zarar verme ihtimalini düşündüğüm için partimdeki görevimden, yönetim kurulu üyeliğimden görülen lüzum üzerine gönüllü olarak isteyerek istifamı sunmuş durumdayım. Gerekli açıklamayı gün içerisinde kamuoyu ile paylaşacağım.”

 

Laiklik çağrısına “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklama

Reina’da gerçekleşen terör saldırısının ardından Okmeydanı’nda bir kahvehanede vatandaşları IŞİD militanları ve sempatizanlarına karşı mücadeleye davet eden ve laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri Hamit Dışkaya ve aynı zamanda Cumhuriyet gazetesinde stajyer muhabir olan Ayşegül Başar ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ gerekçesiyle tutuklandı. gösterildi.

 

İşte tutuklanan Başar ve Dışkaya’nın kahvehanede yaptığı o konuşma;