23 Haziran 2018 Cumartesi
Ana sayfa » “Hamas’ın Parası Türkiye’den Gidiyor”
“Hamas’ın Parası Türkiye’den Gidiyor”

“Hamas’ın Parası Türkiye’den Gidiyor”

İsrail’in Genel Güvenlik ve İstihbarat birimi “Şabak”, bugün Türkiye üzerinden İsrail güvenlik birimlerince “terörist” olarak nitelendirilen Hamas’a yapılan para transferlerini ortaya çıkardı.

“Hamas’ın Parası Türkiye’den Gidiyor”

Odatv’deb Rafael Sadi’nin haberine göre, İsrail Genel Güvenlik ve İstihbarat Birimi Şabak, paraların aktarımı “ticaret” kisvesi altında Türkiye – Gazze ve Halil kenti arasında gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye ile Batı Şeria’daki ticari şirketler aracılığı ile aklanan paralar, Hamas’ın Halil kenti ve Batı Şeria’daki terör faaliyetlerini finanse etmek üzere bölgeye ulaştırılıyor.

“Türkiye’den Batı Şeria ve Gazze’ye uzanan “Terör parası” transfer ağını çökertildi”

Genel Güvenlik ve İstihbarat birimi Şabak, İsrail Savunma Kuvvetleri, İsrail polisiyle işbirliği içerisinde Türkiye’den Batı Şeria ve Gazze’ye uzanan “Terör parası” transfer ağını çökertti. Para transferleri Hamas Türkiye Hücresi elemanlarınca gerçekleştirilmekteydi. Para transferlerinin Türkiye’de ikamet etmekte olan Hamas terör örgütü hücre elemanlarınca Batı Şeria’daki Hamas hücre elemanlarının kurdukları ticari şirketler aracılığı ile gerçekleştirildiği öğrenildi. Sözkonusu ağın, 2016 yılının başında ve Hamas yöneticilerinden Mehmed Maher Bader’in çabaları ile faaliyete geçtiği öğrenildi.

“Türkiye’den gelen para ile Halil kentindeki Hamas hücrelerinin masrafları karşılanacaktı”

Halil kenti Hamas hücre lideri olup aynı zamanda yasama meclisi üyesi olan Bader, para transferi için iki elçi kullanılmıştır. Bunlardan biri Muatsav Aşlamon, (Hamas Halil kenti hücre üyesi) hapisten çıkmış olan Hamas üyelerine maaş dağıtımı ile görevli idi. Diğer elçi ise Halil kenti vatandaşı olan Taher Otman’dır.

Muatsav, Türkiye’den Halil kentine para havale edilmesini istedi. Bu para ile Hamas örgütünün Halil Kenti hücresinin masrafları karşılanacaktı. Aynı zamanda Hamas Halil Kenti Hücresi ve de Hamas yasama komisyon üyelerinin maaşları da karşılanacaktı. Tabii aynı paralar ile hapisten çıkmış olan Hamas üyelerinin maaşları da ödenecekti.

Türkiye’de buluşmuşlar

Muatsav’ın ortaklarından olan Yusri Aşlamon ve Ömer Kimri, aynı zamanda Hamas Gazze yetkilisi ve Gilad Şalit anlaşması ile serbest bırakılan Macid Caaba ile de temaslarda bulundular. Paraların Türkiye’den transferine refakat ve onay veren ismin de Caaba olduğu öğrenildi.

Muatsav ve Taher bir kaç kez Türkiye’de buluşmuşlar, hatta Hamas Türkiye hücre sorumlusu Harun Nasser Aldin ile de buluşmuşlardır. Kendisi de Gilad Şalit anlaşması ile serbest kalan isimlerdendir.

Harun, elçilere on binlerce dolar teslim ederek Türkiye’de çeşitli mallar satın almalarını, satın alınan malların ise uluslararası taşıma şirketlerince İsrail gümrükleri aracılığı ile Halil kentine ithal edilip satış sonrası paraların Hamas yönetimine devredilmesini sağlamaktaydı. Bu paralar gereken kişilere söz verilen komisyonlar ödendikten sonra teslim edilmekteydi.

Soruşturmalar sonucu bu yolla havale edilen para miktarının 200 bin doları bulduğu tespit edilmiştir. Bu yolla para aklanmış oluyordu. Ayrıca, konu ile ilgili olanların soruşturması bir kaç gün içinde bitecek ve sorumluların askeri mahkemeye sevk edileceği belirtildi.

Şabak, İsrail Ordusu ve Polis ortak açıklamasına göre Hamas terör örgütünün Türkiye-Gazze-Yehuda ve Şomron bölgelerinde faaliyet motivasyonunu takip etmekten ve yasadışı terör paralarını takip etmekten vazgeçmeyecekleri belirtilmiştir.