24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Gümrük Muhafaza Ekipleri Arama Yapınca Ortaya Çıktı
Gümrük Muhafaza Ekipleri Arama Yapınca Ortaya Çıktı

Gümrük Muhafaza Ekipleri Arama Yapınca Ortaya Çıktı

Atatürk Havalimanı Gümrük Muhafaza Ekipleri, Salı günü Singapur Havayolları’nın SQ392 sefer sayılı uçağıyla İstanbul’a gelen Türk vatandaşı M.G isimli yolcunun valizlerinde arama yaptı. Ekipler, M.G’nin beraberinde getirdiği iki valizi x ray cihazına koydu. Valizlerde yapılan incelemede piyasa değeri 120 bin lira olan 99 yılan derisi ve 3 adet timsah derisi bulundu.

Gümrük Muhafaza Ekipleri Arama Yapınca Ortaya Çıktı

Türkiye’ye yılan derisini sokmak izne bağlı olduğu için kaçak yollarla sokmayı seçen kaçakçılar, yılan derilerini Malezya’da bulunan yılan çiftliklerinden alıyor. Yılan çiftlikleri Malezya’da bu işin ticareti için kurulmuş olup dünyada birçok ülkeye deri satıyor.

Türkiye’de fiyatı çok pahalı olan derileri kaçakçılar Malezya’dan çok ucuza alıyor. Buradan aldıkları yılan derilerini kaçak yollarla Türkiye’ye sokmaya çalışan kaçakçılar, bu derileri cüzdan, çanta, ayakkabı yapımında kullanıyor. Yapılan ayakkabılar çantalar ve cüzdanları binlerce dolara satıyor.

Derilere el konuldu

Malezya’da özel çiftliklerde yetiştirilen ve aralarında Anakonda derisinin de bulunduğu 99 yılan derisi ve 3 adet timsah derisine el koyan Gümrük Muhafaza Ekipleri, derileri yurda sokmaya çalışan M.G hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet suçundan işlem yaptı. Atatürk Havalimanı Gümrük Muhafaza Müdürlüğünde ifadesi alınan M.G, adliye’ye sevk edildi.