27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Gül, Erdoğan’ın O açıklamasını Unuttu
Gül, Erdoğan’ın O açıklamasını Unuttu

Gül, Erdoğan’ın O açıklamasını Unuttu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rus RT televizyonuna Suriye’deki iç savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu.  Batı’nın baskısına rağmen Suriye’ye destek olduklarını ifade eden Gül,  Suriye için “Biz çok samimiyiz ve hiç bir zaman iktidar devrilmesinden yana olmadık” ifadelerini kullandı. AKP Genel Başkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonu sürerken, Suriye’ye ÖSO ile birlikte zalim Esad’ı dveirmek için girdik” ifadelerini kullanmıştı.

İşte Sputnik’den Fuad Safarov’un Rus RT’den aktardığına göre, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün o açıklamalarından başlıklar ve Erdoğan’In “Esad’ı devirmek için girdik açıklaması;;

“Bu sorun bizim için de tehlike oluşturmakta”

“Bu sorunun çözümünde bizim de yer almamız lazım, çünkü bu sorun bizim için de tehlike oluşturmakta. Bu ihtilaf sonucunda Türkiye’de 3 milyondan fazla Suriyeli mülteci bulunuyor. Biz Suriye’de istikrar ve çözümden yanayız. Suriye halkının kendi evlerinde mutlu ve güven için yaşayabilmesini istiyoruz. Bizim Suriye veya diğer komşu ülkelere yönelik başka bir niyetimiz yok. Bizim onlarla herhangi bir arazi tartışmalarımız veya çıkar itilaflarımız da yok.”

“Hiç bir zaman iktidar devrilmesinden yana olmadık”

“Şunu unutmamak lazım: Bu soruna Türkiye neden olmadı. Daha önce Suriyeli mercilerle güzel ilişkilerimiz vardı, onlara destek veriyorduk ve düşman hislerimiz yoktu. Bazı Batılı dostlarımızın fazla baskısına rağmen biz Suriye rejimiyle karşılıklı işbirliğini tercih ettik. Biz Suriye’yi değişiklik yapmasına davet ettik, çünkü ayakta duramazdı, bu bariz şekilde belliydi. Biz çok samimiyiz ve hiç bir zaman iktidar devrilmesinden yana olmadık. Fakat sorun süreklilik niteliği kazanınca ve ülkeden milyonlarca Suriyeli kaçmaya başlarken, biz bu durumda müdahale etmek zorunda kaldık. Bu krizi biz doğurmadık. Bunu anlamak lazım. Bugün diğer ülkelerle ihtilafın siyasi çözümü için çalışıyoruz. Sonuçta Suriye sorunu kronik haline girdi ve milyonlarca insan bundan zarar görüyor.”

“Özel devlet kuran somut Kürt grupları tehdit oluşturmakta”

“Şunun altını çizerek belirtmemiz lazım: Biz Kürtlere karşı değiliz. Bizi bağlayan çok şey var ve biz defalarca onları koruduk. Suriye’de de Irak’ta da. Türkiye’de çok sayıda Suriyeli Kürt mülteci var. İşte bizim karşı çıktığımız konular şunlar: PKK ile bağlantılı bazı Kürt gruplar kontrol ettiği arazileri genişletiyor ve bölgenin nüfus oluşumunu zorla değiştiriyor. Bu tabii ki kabul edilemez ve intikam eğilimlerinin körüklenmesine neden olur. Türkiye Suriyeli Kürtlere mutluluk ve refah arzuluyor. Biz onları tehdit olarak görmüyoruz. Bize göre, kendi arazisini genişleten ve Suriye içinde özel devlet kuran somut Kürt grupları tehdit oluşturmakta. Onlar ülkenin arazi ve siyasi bütünlüğünü tehdit ediyor ve bu da bizi endişelendiriyor.”

Tayyip Erdoğan daha önce Fırat Kalkanı operasyonu sürerken, “Suriye’ye Zalim Esad’ı devirmek için girdik” demişti. İşte Erdoğan’ın o açıklaması;

“Zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için girdik”

“Suriye meselesinde BM Güvenlik Konseyi bir adım atabiliyor mu? BM’den Suriye’de Irak’ta bir şey görebildiniz mi? Şu anda 600 bin rakamları konuşuluyor ama hayır, bana göre Suriye’de 1 milyona yakın insan öldü. Çocuk, kadın ayrım yapılmaksızın devam ediyor. Nerede BM? Ne yapıyor? Irak’ta var mı? Yok. Biz sabır sabır dedik, en sonunda dayanamadık Suriye’ye ÖSO ile girmek zorunda kaldık. Niçin girdik? Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri, toprağına sahip olsunlar. Bunu sağlamak için. Orada adaletin tesisi için varız. Devlet terörü Esed’in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik. Kimse de ırkı milliyetçilik yapmasın. Çünkü bizim asabi bir milliyetçiliğe asla olumlu bakmamız mümkün değildir.”

Erdoğan daha sonra kendisini yalanlamıştı

Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin “Fırat Kalkanı operasyonunu hedefi de herhangi bir ülke veya kişi değil sadece terör örgütleridir”