27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Erdoğan’ın Trump ve Putin Görüşmesi
Erdoğan’ın Trump ve Putin Görüşmesi

Erdoğan’ın Trump ve Putin Görüşmesi

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile peşe peşe görüşmeler yaptı. Görüşmelerin ardından Kremlin ve Beyaz Saray’dan açıklamalar geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada iki liderin Katar sorununu konuştuğu dile getirildi. Kremlin’den yapılan açıklamada ise Erdoğan ve Putin’in Suriye konusunu ele aldığı belirtildi.

Erdoğan’ın Trump ve Putin Görüşmesi

AKP MKYK, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından AKP Sözcüsü Mahir Ünal şu açıklamayı yaptı: “Sayın Genel Başkanımız, Trump’la yapacağı telefon görüşmesi için Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantımızın başkanlığını Sayın Genel Başkan Vekilimiz, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Bey’e bırakarak görüşmeyi yapmak için Külliye’ye geçti ve Trump’la yapılan görüşme az önce sona erdi” dedi.

Trump ile Katar konusunu görüştü

Erdoğan’ın, Trump ile 40 dakika görüştüğü belirtildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada iki liderin Katar krizini görüştüğü ve sorunun nasıl çözüleceğini konuştukları belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Putin ile görüşmesine ilişkin, Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in, G-20’de yüz yüze görüşme kararı aldığı duyuruldu. Trump görüşmesine ilişkin ise, “Her türlü teröre karşı çıkmanın önemine dikkat çekildi. Terörün finansmanının önlenmesi konusunda mutabık kalındı. Savunma sanayi ve ekonomi alanında ilişkiler ele alındı” denildi.

Putin ile görüşmenin konusu Suriye

Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye konusunu ele aldılar. Kremlin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Temmuz ayının başında Rusya, Türkiye ve İran’ın önderliğinde Astana’da düzenlenen Suriye müzakerelerinin sonuçları dikkate alınarak Suriye krizinin kilit konuları görüşülmeye devam edildi” denildi.

Açıklamada ayrıca, yakın zamanda yeniden temaslarda bulunulması konusunda anlaşıldığı aktarıldı.

Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası Beyaz Saray’dan açıklama

Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Trump ve Erdoğan Katar konusunun çözüme kavuşturulmasının gerekliliği dahil, sayısız konuyu görüştü.” ifadeleri kullanıldı.”Katar ve Arap komşularının terörizmin fonlanmasını ve radikalliği engellemesi lazım” denilen açıklamada “Trump tüm müttefiklerimizin terörle mücadelede paylarını artırması gerektiği söyledi” bilgisi yer aldı.