24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Erdoğan’ın Akıl Hocasından Skandal Fetva
Erdoğan’ın Akıl Hocasından Skandal Fetva

Erdoğan’ın Akıl Hocasından Skandal Fetva

Yandaş Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’dan çok tartışılacak sigara fetvası: Başı açık kadının sigara içmesi haram başörtülü kadının içmesi hem haram hem edepsizlik

Erdoğan’ın Akıl Hocasından Skandal Fetva

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “fetvacısı” olarak bilinen Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman köşesinde sigara içen başörtülü kadınları yazdı. Karaman, “Başı açık kadının sigara içmesi haram başörtülü kadının içmesi hem haram hem edepsizlik” dedi.

Erdoğan’ı halife ilan etmiş, ‘Yolsuzluk Hırsızlık değildir’ demişti

“Yolsuzluk hırsızlık değildir”, “Evet farzdır”, “Referandumdan sonra ‘Hayır’cılara da yaşam hakkı tanınacak” ifadeleriyle tepki çeken Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’dan çok tartışılacak kadınlara özel sigara fetvası geldi.

İşte Karaman’ın Yeni Şafak’ta yayımlanan o yazısından ilgili bölüm;

“Caiz değildir”

“Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaa kapılıyorum: Sanki farklı olanlara şunu diyor: ‘Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var’.

Sigara içmek, sağlığa verdiği kesin zarar sebebiyle hiçbir kimse için caiz değildir, örtünen kadınlar için ise haram işlemenin yanında edebe aykırı davranış da vardır.

Önce edep:

Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez, erkeklerin de küçükleri büyüklerinin yanında, öğrenciler hocalarının yanında… sigara içmezler; çünkü bu davranış ayıptır, edebe aykırıdır. Edep insanın zinetidir; edepten mahrum olanlar insanı güzelleştiren özelliklerden de mahrum olarak gittikçe çirkinleşir, hatta iğrenç hale gelirler.”