27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Böyle Yalakalık Görülmedi
Böyle Yalakalık Görülmedi

Böyle Yalakalık Görülmedi

Türkiye Futbol Vakfı‘nın 2017 için hazırladığı takvimde hayatında hiç profesyonel olmayan Recep Tayyip Erdoğan’ı “Türk Futbolunun Unutulmaz Sağ Bekleri” arasında ilk sırada gösterdi. Tayyip Erdoğan dışında Hasan Kamil Sporel, Nedim Günar, Burhan Atak gibi Sait Altınordu, Şükrü Birant gibi Fenerbahçe ve Galatasaray’da oynamış futbolcular ise küçük fotoğrafla yer aldı.

tayyipfutbol

 

Türkiye Futbol Vakfı Yönetimi şu isimlerden oluşuyor;

R. Engin Verel (Başkan) Başkan Vekilleri; Yusuf AkçayoğluMeltem Ünal Erzen Mehmet Süha Uçar Dikran Gülmezgil Işık Yılmaz ( Genel Sekreter) Selami Özdemir (Sayman-üye)

Üyeler;
Turgay Biçer, Sedat Özüer Ahmet Gürel, Arif Esin Bahar Sunman, Tuncel Selim Ali Fatinoğlu, Cansu Kandemir Erden Mısırlı, Nelih Akay Can Verel, Garo Hamamcıoğlu
Orhan Ülgür

Tayyip Erdoğan nasıl bir futbolcuydu? Gazeteci Mustafa Hoş’un yazdığı Bigboss kitabında Erdoğan’ın futbolculuk geçmişi ayrıntıları ile anlatılıyor. İşte  Bigboss’ta Erdoğan’ın futbolculuk yılları ve gerçekler

“70’LERDE VURDUĞU 2000’LERDE GOL OLDU

Erdoğan’ın futbolculuk yılları yani 70’li yıllardan çok çarpıcı örnekler vereceğim ama hemen yakın bir tarihe gidelim. Gidelim ki o yılları daha iyi anlayalım. Tarih.26 Temmuz 2014. İstanbul Büyükşehir Belediyespor iken Başakşehirspor yapılan takımın stat açılışı. 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Tayyip Erdoğan daha sahaya çıkmadan golü atıyor. Çünkü Forma numarası 12 numara yani. 12.Cumhurbaşkanlığına gönderme var. Organizasyonda her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Organizasyonun arkasında Erdoğan’ın prensleri Rıdvan Dilmen ve Acun Ilıcalı var. Herşey gösteri toplumuna göre ayarlanmış. Erdoğan sahaya çıkmadan vuruyor gol oluyor. Sahada da 3 tane de atıyor daha doğrusu attırılıyor. Ertesi gün tüm gazeteler futbolculuğunu övme yarışı yapıyor. Utanmasalar transfer teklif edecekler. Her şey kendi doğallığında aksa 60 yaşında hem de bir başbakanın sahada oluşu güzel olacak ama Erdoğan iktidarında hiçbir şey doğallığında akmaz. Her şey gösteri toplumuna uygun dizayn ediliyor. Sahada sanki daha bir hafta önce 14 yaşında polis tarafından öldürülmüş Berkin’in annesini miting meydanında yuhalatan adam yok, ya da bir iki gün önce Ermeni olmayı ayıp ve çirkin görüş bir adam yok. Gösteri var ve gösterinin parçası güç kutsayıcılar görünene değil görünmesi istenene biat ediyor. Daha 2 ay önceki olayın böyle aktarıldığını görünce 70’li yıllardaki futbolunun nasıl aktarıldığını tahmin etmek güç olmasa gerek. Yine de ‘kutsal kitaplar’daki futbolcu Erdoğan ile sahadaki gerçek Erdoğan’ı anlatayım. Yeri gelmişken söyleyeyim. Erdoğan futbolculuk yıllarında uçmuyor ama bugün müritler fena uçuruyor. Daha tuhafı sadece futbolculuğunu anlatan 272 sayfa “Aman Babam Görmesin. Başbakan Erdoğan’ın Futbol Macerası” diye bir kitap yazılmış olması. Kitabı yazan Hacı Hasdemir hayatını kaybetti. Kitabın baskısı 2005 yılında yapıldı. Ama bugün olsa bu kitap basılır mı? Neden mi çünkü kitabın yazarı zaman muhabiri ve yayınevi de Zaman Kitap.

Önce son Erdoğan Kutsal Kitabı “Bir Liderin Doğuşu”nda futbolculuğuna ilişkin ne yazılmış ona bakalım.
“İlkokul sıralarında başlayan futbol tutkusu ortaokul ve lise yıllarında artarak devam etmiş, bu spordaki yeteneğini daha da geliştirmişti. O günlerde sahada kıvraklığıyla dikkatleri üzerine çeken Tayyip Erdoğan, kendisine yapılan teklifi kabul ederek bin lira karşılığında Camialtıspor’a taransfer oldu. Arkadaşları ünlü futbolcu Beckenbaur’u çağrıştıran stilinden esinlenerek ona “İmam Beckenbaur” ismini takmıştı”

Beckenbaur kadar teknik bir futbolcu muydu Tayyip Erdoğan ?

Hemen “Aman Babam Görmesin” kitabının 87.sayfasına bakalım. Takım arkadaşı Ali Sami Kınçak anlatıyor; “Beckenbaur gibi topa vurnak kolay değil. Tayyip’in tekniği de zayıf. Bu yüzden bazen kale ağzından gol kaçırdığı oluyordu. Çünkü top ayağının üstüne oturmadığı zaman çok farklı yönlere gidiyordu”
Bence Sabri’nin ortalarına ve şutlarına çok laf etmeyin. İleride siyasete girerse “Ronaldo Sabri” demek zorunda kalabilirsiniz. Neyse devam edelim. Erdoğan’ın futbolculuğu üzerine methiyeler düzülmeye devam etsin Camialtspor Genel kaptanı Camcı Turan’a kulak verelim.”Tayyip’in tekniği zayıftı. Futbola geç başladığı için (buraya dikkat. Kutsal kitapta ilkokuldan beri futbol oynuyor deniyor. Oysa ilkokulda futbol sahalarında su satıyor) tekniği iyi sayılmazdı. Atletizm ya da voleybol takımına gitmesini önerdim. Eğer Tayyip başka bir spor dalını seçmiş olsaydı çok başarılı olurdu”

Erdoğan futbolculuğunu anlatırken “daha çok fiziğe ve kondisyona dayalı futbol özelliğim vardı” diyordu. Diyordu demesine de O’nlar illa uçuracaktı. Mesela…!

Kemal Belgin “fiziği gösterişli, topla süratlenip gidebilen vuruş tekniği de iyi olan bir futbolcuydu”.

Hayri Hiçler “Çok iyi futbolcuydu. Devam etse, çok sevdiği Fenerbahçe’sinin formasını rahatlıkla giyerdi. (Fenerbahçe mevzusunu da anlatıcam. Sanırım bu üretilen efsanenin gerçeği net bir şekilde anlaşılacak) Hakan Şükür-İlhan Mansız ortak yapımı santrafordu. Resmen gol makinesiydi(Erdoğan daha çok libero ve orta saha oynuyordu) …

Faik Gürses “İyi futbolcuydu. Parmaklarının ucunda futbol oynardı. Erdoğan Beckenbaur gibi ayağa pas atardı. Geride oynadığı için oyunu defanstan çok iyi kurardı”

Turgut Koloğlugil “Orta sahada hücuma dönük oynuyordu. Fizik gücü yüksek olmasına rağmen oynadığı futbolun estetik bir güzelliği vardı”

İhsan Topaloğlu “pırıl pırıl bir futbolcuydu. Fiziği fundementali ile göze çarpan amatör kümenin parlak oyuncuları arasındaydı”

Tayyip Erdoğan’ın futbolculuk dönemine ilişkin efsaneler içinde bugün bile gülümseteni Talay Erker’in “Aman Babam Görmesin” kitabı için yazdığı “Tayyip Galatasaray’a tavsiye edildi” yazısıdır. Her satırında Tayyip Erdoğan’ı öven Talay Erker, Galatasara’a tavsiye edildiğini söylüyor, bir de “bugünkü şartlarda yetişse Fenerbahçeli Servet(Çetin) olurdu” diye ekliyordu. Erdoğan’ın futbolculuk kitabından bir not daha. Yok Artık dedirtecek not. “Erdoğan’ı Hollanda’dan da bir kulüp istedi. Nedense çocukluğuna kadar bir çok detay yazılmış ama hangi kulüp olduğu hatırlanmamış.”