27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » “ABD’nin Suriye’deki Savaşa Doğrudan Katılması Kaçınılmaz”
“ABD’nin Suriye’deki Savaşa Doğrudan Katılması Kaçınılmaz”

“ABD’nin Suriye’deki Savaşa Doğrudan Katılması Kaçınılmaz”

ABD Başkanı Donald Trump’a verdiği destekle bilinen Washington Times gazetesi, ABD ve İsrail’in Suriye savaşına doğrudan dahil olmalarının artık “kaçınılmaz” olarak görüldüğünü yazdı.

“Suriye’deki savaşa doğrudan dahil olmak artık kaçınılmaz”

Washington Times, “Hem ABD hem de İsrail’in Suriye savaşına doğrudan dahil olmalarının artık kaçınılmaz hale geldiği” görüşünü savunduğu analizinde Suriye savaşının daha kötüleştiğini vurgularken savaşın kurbanlarının sayısının büyüdüğünü, mülteci sayısının 9 milyonu bulduğunu belirtti.

“Suriye Trump için kritik bir test haline geldi”

Trump yönetiminin ise şimdiye kadar Esad rejiminin destekçileri Rusya ve İran ile doğrudan çatışmaktan kaçındığını, Suriye’nin komşularından İsrail’in de tarafsız kalmaya çalıştığını kaydeden gazete, “Suriye şimdi Trump’un dış politikası açısından kritik bir test haline geldi” yorumunu yaptı.

“Kimyasal silah kullanılması nihai test oluşturur”

Gazete,, Esad ve onunla “müttefik” Rus ve İranlı güçlerin silahsız halka karşı kimyasal silahlar kullanmaları durumunda bunun Başkan Trump’un başka ülkelerin içlerine karışmama politikası için “nihai test” oluşturacağını savunduğu analizinde Suriye’de olası bir kimyasal savaşın ABD’nin politikasının bazı unsurları üzerinde yeni bir değerlendirme gerektireceğini de yazdı.