21 Mayıs 2018 Pazartesi
Ana sayfa » AB’den Mületciler İçin Rüşvet Önerisi
AB’den Mületciler İçin Rüşvet Önerisi

AB’den Mületciler İçin Rüşvet Önerisi

AB’den rüşvet gibi mülteci anlaşması önerisi Öneri gelecek yıl Türkiye ile mülteci anlaşmasının yenilenmesini isteyen AB Komisyonu‘nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Öttinger’den geldi Gelecek yıl Türkiye ile mülteci anlaşmasının yenilenmesini öneren AB Komisyonu‘nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Öttinger, Türkiye’ye 3 milyar daha ek ödeme yapılması gerektiğini söyledi.

AB’den Mületciler İçin Rüşvet Önerisi

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, AB Komisyonu‘nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Öttinger, gelecek yıl Türkiye ile mülteci anlaşmasının uzatılmasından yana olduğunu açıkladı.

“Mültecilerin Avrupa’ya kaçırılmasını engellemek için anlaşma şart”

Günther Öttinger, yaptığı açıklamada, “Gelecek yıl Türkiye ile AB arasında ek bir anlaşma imzalanması taraftarıyım. Bu, insan kaçakçılarının daha fazla para için mültecileri Avrupa’ya kaçırmalarına şans tanımamak adına elzem” şeklinde konuştu. Die Welt gazetesine konuşan Öttinger, böylece Türkiye’ye daha fazla ödeme yapılmasının gerekeceğini söyledi.

“Paranın önemli bölümü AB bütçesinden karşılansın”

“Türkiye’deki 3 milyona yakın mültecinin yeterli şekilde desteklenebilmesi için, ek anlaşma çerçevesinde şu ana kadar öngörülen 3 milyar euroya bir üç milyarlık daha mali yardım kararlaştırılmalı. Bu paranın önemli bir bölümü AB bütçesinden gelmeli”

AB geçen yıl Türkiye ile AB’ye kontrolsüz göçü engelleyebilmek için bir mülteci anlaşması imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Türkiye’ye 2016-2017 yıllarında mali destek de öngörülüyordu.