24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » ABD’deki Koruma Kavgasında Yeni karar
ABD’deki Koruma Kavgasında Yeni karar

ABD’deki Koruma Kavgasında Yeni karar

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’In 16 Mayıs’ta Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçilik konutu önünde kendisini karşılamaya gelenlerle, protesto edenler arasında tartışma yaşanmış olaya  korumaları da karışmıştı. O kavgayla ilgili Türkiye’nin kınanması tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde oylandı.Oylama, “Evet” oylarının farklı çoğunluğu ile sonuçlandı ve tasarı kabul edildi.

Kavgada ikisi ağır 11 kişi yaralanmıştı

Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçilik konutu önünde Erdoğan’ı karşılamaya gelenlerle, protesto edenler arasında tartışma yaşanmış olaya Cumhurbaşkanlığı korumaları da karışmıştı.

ABD’deki Koruma Kavgasında Yeni karar

Kavga Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda bir süre önce görüşülmüş ve Türkiye’nin kınanması ile ilgili bir karar tasarısı sunulmuştu.

“Türkiye’nin kınanması tasarısı kabul edildi

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre komisyondan geçen karar dün Temsilciler Meclisi’nde oylandı ve kabul edildi. Meclis Başkanı’nın oylamayı sesli olarak yaptığı oturumda üyeler “Evet” ya da “Hayır” şeklinde görüş belirttiler. Oylama, “Evet” oylarının farklı çoğunluğu ile sonuçlandı ve tasarı kabul edildi. Buna göre Türkiye, Cumhurbaşkanlığı korumalarının kavgaya karıştığı ve protestoculara şiddet uygulandığı gerekçesi ile kınanıyor.

Korumaların dokunulmazlıklarının kaldırılması da isteniyor

354 sayılı kararda ayrıca kavga olayına karışan Türk koruma görevlilerinin diplomatik dokunulmazlıklarının kaldırılması amacıyla Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın girişimde bulunması talep ediliyor.