24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » 15 Temmuz Anmasına Siyaset Gölgesi Düştü
15 Temmuz Anmasına Siyaset Gölgesi Düştü

15 Temmuz Anmasına Siyaset Gölgesi Düştü

15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıl dönümü nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yapılan törende konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kontrollü darbe” sözünü eleştirerek, “15 Temmuz kontrollü bir darbe değildir. Ama CHP’nin başındaki zat kontrollü bir şekilde oraya getirilmiştir, başından beri kendisini oraya getirenlere sadakatini göstermiştir” iddasında bulundu. Erdoğan, yargılanan FETÖ’cülerle ilgili de “Bunlar mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbiseyle mahkemeye çıksınlar” diye konuştu.

15 Temmuz Anmasına Siyaset Gölgesi Düştü

İşte AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde düzenlenen anma törenindeki konuşmasından satır başları;

 

“Bilseydim Kılıçdaroğlu’nu Yenikapı’ya davet etmezdim”

“Bazıları ısrarla kontrollü darbe diyor. Bu terbiyesizliktir, ahlaksızlıktır. O gece 23.15 Atatürk Havalimanı’na iniyorum. Benim İstanbullu vatandaşım orada köprüdeyken; tankların koruması altında Kılıçdaroğlu denilen zat oradan çıkıp Bakırköy’e gidiyor. Bilseydim Yenikapı’ya davet etmezdim. Son anda geleceğini bildirdiler. Yenikapı ruhundan hiçbir şey almamış ki kontrollü darbe diyor. Şehit ve gazilerimize saygısızlıktır, hakarettir. Bu millet senin gibi ürkek, korkak değil. Bu mücadeleye ödleklerin, vandalların mücadelesi değildir. Bu sözü iki kesim özellikle kullanıyorlar. Birincisi FETÖ ve onu destekleyenler kullanıyor, ikincisi ise ana muhalefet lideri söylüyor.

Çay, kahve içip televizyondan olayları takip ederse böyle söyler. Demokrasinin safında o gece yer alan CHP’lileri tenzih ediyorum ama CHP’nin başına getirelen zat bilerek oraya getirilmiştir. Sen o makama CD ile getirilmiş bir başkansın. O gece ne yaptığı açıkça ortadayken darbeciler için yollara düşene ne desek boştur. Varsın FETÖ’cülerle, PKK’lılarla yürüsün. Biz milletimizle beraber yürümeye devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmamak, tarihimizi unutmamak borcumuzdur. Unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un verdiği doğru şekilde ders almazsak yeni 15 Temmuz ile karşı karşıya kalırız.”

“Bunlar mahkemeye çıkarken, Guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbiseyle çıkaralım”

“Her 15 Temmuz anması şehitlerimizi yad etmenin yanında ne kadar mesafe kat ettiğimizi anlamak için önemli. Bu ihaneti yapanların üzerine şiddetle gittik. Bu örgütün tespit edilen tüm mensuplarını kamudan çıkardık. Kamu kurumlarından ihraç edilenlerin sayısı yüz onbir bini buldu. Bu teröristlere hala para mı vereceğiz? 134 bine yakın kişi sorgulandı 50 bin 400’ü tutuklandı. FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 5 bin kuruluş kapatıldı. Bu ülkeye ihanet eden hiçbir hainin cezasız kalmayacağını biliniz. Şehitlerimizin anısı hep bizimle yaşayacak.

FETÖ’yle bağlantısı tespit edilen kuruluşlar kapatıldı, mal varlıkları hazineye devredildi. Örgütün hileyle gasp ettiği ne varsa iade edildi. Bu ihanet örgütüyle bağlantısı olduğu tespit edilen şirketler kontrol altına alındı. Bunlar mahkemeye çıkarken, Guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbiseyle çıkaralım.”