27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » “1 Numara Erdoğan’dı”
“1 Numara Erdoğan’dı”

“1 Numara Erdoğan’dı”

ABD’nin İran’a yaptırımlarının ihlal edildiği gerekçesi ile New York’da görülen davanın üçüncü haftası Fethullah Gülen örgütüne mensup olduğu tahmin edilen ve Türkiye’de cezaevinden bu soruşturmayla ilgili olmadığını iddia ederek çıkan bir Türk polis memurunun ifadesi ile başladı. Otuzlu yaşlarda olduğu tahmin edilen ve polis akademisini bitirir bitirmez Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde komiser yardımcılığı görevinde işbaşı yaptığını belirten Hüseyin Korkmaz ifade verdi.

“1 Numara Erdoğan’dı”

Tanık koltuğuna oturan Korkmaz, İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın liderliğini yaptığını belirledikleri ana bir örgüte ek olarak Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in etkin olduğu grupları da soruşturmalarına kattıklarını anlattı.

Soruşturmada aynı zamanda “bir numara” olarak atıf yaptığı zamanın Başbakanı, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın da konu edildiğini ekledi. Tanğın adını telaffuz ettiği diğer şüpheliler arasında Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Özgür Özdemir , Hikmet Tuner, Onur Kaya, Mustafa Behçet Kaynar da vardı.

Duruşma öncesi görüşmelerde, Yargıç Berman, Atilla’nın avukatının tanık David Cohen’e çapraz sorgusu konusunda hafta sonundan bu yana dosyaya giren bazı mektuplardan bahsetti. Tartışma konusu, Cuma günü çapraz sorguda Cohen’e “ikincil yaptırımlar” konusunda sorular sorulması.

Savcılar, savunma makamını, Cuma günü Cohen’e hukuk kapsamındaki bir konuda “yani ikincil yaptırımlar konusunda” sorular sorarak suyu bulandırmaya çalışmakla suçladı. Yargıç Berman, konuyu tekrar gözden geçireceğini söylese de, burada hükümetin lehine karar verdi ve savunmanın, Cohen’in çapraz sorgusunun kapsamı konusunda yargıcın daha önce verdiği resmi kararların ötesine geçtiğini söyledi.

Bugünkü duruşmada ise kürsüde Joshua Kirschenbaum var. Yeni tanık Kirschenbaum ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı FinCen’de (Finansal Suçlar Uygulama Ağı) çalışıyor. Daha önce Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nde (OFAC) çalışmıştı.

Hüseyin Korkmaz kimdir?

Eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı’nın ekibinde yer alıyordu. Korkmaz, cemaatçi polislere yönelik operasyonlar kapsamında 3 Ekim 2014’de Yakup Saygılı ile birlikte gözatına alındı tutuklanarak cezaevine gönderildi. 17 Aralık soruşturması sırasında hem polis fezlekesini hem de savcı Celal Kara’ya gönderilen raporu yazdığı öne sürülen Korkmaz’a görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltilmişti. Korkmaz, mahkemede yaptığı savunmada “17-25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok. Dosyada görev almadığım için disiplin cezasına gerek olmadığı kararını Efkan Ala imzaladı. 17-25 Aralık dosyasında değil işlem yapmak, o dosyadan haberim bile yoktu. Başka büroda çalışıyordum. Nasıl suç işledim ben?” diye konuşmuştu. Şubat 2016’da tahliye olan Hüseyin Korkmaz’ın yurt dışına kaçtığı belirlenmişti.