20 Mayıs 2018 Pazar
Ana sayfa » “Saldırı ABD Provokasyonu”
“Saldırı ABD Provokasyonu”

“Saldırı ABD Provokasyonu”

Geçen hafta Suriye topraklarında 3 Türk askerinin öldürülmesi olayıyla ilgili Rus Nezavisimaya gazetesinden çarpıcı bir iddia geldi. Gazetenin haberine göre,, ABD başkanlığındaki koalisyon güçleri provakosyon amaçlı Türk ordusunu vurdu. AYnı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuyla ilgili arabuluculuk yaparak Türkiye-Suriye arasındaki olası savaşı önledi.

Sputnik’in Nezavisimaya gazetesi haberinde, Cuma ve Cumartesi günü Putin ve  Tayyip Erdoğan arasında arka arkaya yapılan telefon görüşmelerine dikkat çekti. Gazeteye konuşan askeri diplomasi kaynakların iddiasına göre, Erdoğan’ın Kremlin’i araması Suriye’nin kuzeyinde 3 Türk askerinin hayatını kaybetmesiyle ilgili. Haberde, Ankara’nın olayla ilgili Şam’ı suçladığına ve Türk basınında Türkiye ve Suriye arasında olası geniş çaplı savaşın çıkabileceği yönünde yapılan yazılara da dikkat çekildi.

“TSK’yı ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri vurdu”

Gazetenin kaynaklarının iddiasına göre, Putin telefon görüşmesinde Erdoğan’ı şu konuda ikna etmeyi başardı: Söz konusu hava saldırısıyla ilgili Moskova ve Şam’ın hiç bir ilişkisi yok dedi.

Gazete,”Türkiye’nin Suriye’de düşürdüğü Rus savaş uçağı faciasının yıldönümüyle ilgili ABD başkanlığındaki koalisyon güçleri provakosyon yapmış olabilir” iddiasında bulundu.

Haber kaynaklarına göre, bu olayın arkasında ne Moskova ne de Şam var. Gazete, “Erdoğan’ın Rusya’ya yönelik tutumu olumlu. Görüşmeler yapıcı bağlamda gerçekleştirildi” cümleleri yer aldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in, hayatını kaybeden Türk askerleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı taziyelerini ilettiğini söyledi.