27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » MEB’de Torpil Skandalı
MEB’de Torpil Skandalı

MEB’de Torpil Skandalı

Muğla Seydikemer İlçe Milli eğitim Müdürlüğü, 23 Mayıs’ta yapılacak okul müdürlüğü mülakatları öncesinde, hangi müdüre kaç puan verileceğini gösteren bir “torpil listesi” hazırladı. İlçe milli eğitimde şube müdürü  listeyi, WhatsApp üzerinden “ilgili kişi” yerine yanlışlıkla okul müdürleri grubuna gönderince skandal ortaya çıktı.

Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 23 Mayıs’ta başlayıp 30 Mayıs’a kadar sürecek okul müdürlüğü mülakatları öncesinde  İlçede görevli  öğretmenlerin, müdürlük mülakatında kaç puan alacağını günler öncesinden belirleyip, öğretmenlerin isimleri, branşları ve görev yerlerinin yazılı olduğu bir “torpil listesi” hazırladı.

Öğretmenler sınava girmeden önce alacakları puanlar belliydi

Torpil için bütün hazırlıklar yapıldı ancak Seydişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Şube Müdürü Esma Çelik’in şaşkınlığı skandalı ortaya çıkardı. Çelik, oluşturulan listeyi WhatsApp mesaj uygulaması üzerinden “ilgili kişi” yerine okul müdürleri grubuna gönderdi.  Listedeki müdürler isimlerini ve karşılarında daha girmedikleri sınavın puanını görünce şaşkına döndü.

01

Torpilin belgesi

Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk, konu ile ilgili şube müdürü Çelik hakkında “görevi kötüye kullandığı” geekçesiyle suç duyurusunda bulunacaklarını, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da (MEB) idari soruşturma açılmasını isteyeceklerini söyledi.

İşte o açıklama;

“İnsanlar günlerce, haftalarca bu sınavlara hazırlanıyorlar. Günahtır, ayıptır. Bu mülakatlar maalesef Türkiye’nin her yerinde bu şekilde yapılıyor. Sınavdan önce puanları belirleniyor ve sonuçlar ona göre açıklanıyor. Ve burada baktığımız zaman bir sendikanın üyeleri açıkça korunuyor, kollanıyor. Diğer sendikaların üyesi olan öğretmenlere ise şans tanınmıyor. Bu çeteler vasıtasıyla binlerce müdür geçtiğimiz dönemde görevden alındı. MEB de ne yazık ki bütün olan biteni seyrediyor. Biz hukuken bu olayların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Bu ahlaksızlıkları yapanlara fırsat vermeyeceğiz.”